Чорногорія – країна краси і мистецтва. Сьогодні вона користується великою популярністю серед українських творчих колективів – як музичних, фольклорних так і танцювальних. Країна славиться чистими озерами, зеленими горами, свіжим повітрям, гірськими річками та мальовничими водоспадами. Її чисте морське узбережжя з ошатними пісковими пляжами та маленькою галькою, яку цікаво називають тут «гречаною крупою», приваблює сюди щороку все більше і більше туристів.
Мистецькі осередки
Цього року в культурному житті Чорногорії відбулося декілька значущих подій. Так, зокрема, у квітні в місті Герцег-Нові своє мистецтво представляли театральні колективи. У Подгориці в цей же час пройшов Міжнародний музичний фестиваль «A Tempo». У травні в Барі відбувся традиційний телевізійний фестиваль, а в містечку Цетіньє – щорічний фестиваль джазу. В серпні знову ж таки в Герцег-Нові планується проведення великого кінофестивалю і свята хіп-хопу.
Велике зацікавлення викликали цього року Міжнародні фольклорні фестивалі, які щорічно з радістю відвідують і юні артисти з України. Так, у містечку Будва, що є найпопулярнішим осередком проведення культурно-мистецьких заходів, з 27 червня по 11 липня проходило кілька Міжнародних фестивалів, у яких взяли участь й українські дитячі колективи. Більше 200 дітей саме тут, на давніх вулицях старого міста, мали можливість представити свою культуру, свою країну.
Юні таланти
Голова оргкомітету «Квітуча Україна» Добровольська Алла Миколаївна, яка є почесним членом Європейської Асоціації Міжнародних фестивалів, привітала всіх учасників. І наголосила, що «ми нагородили сертифікатами найкращі колективи на фестивалі «Квітуча Україна», які дають право знижок для участі у Міжнародних фестивалях у Чорногорії, Болгарії, Греції та ін. країнах». Вона висловила надію на подальшу співпрацю з творчими колективами України та їх участі у Міжнародних фестивалях різних країн.
Цікавим учасником виявився театр танців «Драйв» із Скадовська – неодноразовий переможець Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів в Україні та за її межами. Цього року виступив з номерами «Полічка» та «Казкові квіти» і був відзначений нагородами за професіоналізм та майстерність.
Запам’ятається надовго виступ ансамбль танцю «Нова Денс» із села Новомосковськ Херсонської області. Під проливним дощем, вщент мокрі, юрі артисти не сховалися під зонтами, а вийшли на сцену й представити глядачам, журі свій неймовірний, запальний «Козачок». Швидкий темп танцю, запальні посмішки дітей не залишили байдужих на фестивалі і як результат – дипломи й подарунки.
Порадували і вокалісти цього колективу – Скляр Дарина та Кость Ліза. У їхньому виконанні прозвучали пісні «Рідна серцю Україна» та «Василечки». Юні артистки отримали багато оплесків та дипломи за участь у фестивалі. Керівник цих чудових колективів – Хмара Валентина Юріївна.
Танцювальний ансамбль «Ренесанс» із Миколаєва (керівник – Хохолькова Ірина) вразив допитливого глядача своєю цікавою програмою зі складними трюками, які виконувалися у негоду, так як під час виступу пішов дощ. Ансамбль є також переможцем Міжнародних фестивалів-конкурсів у Греції, Чорногорії, Болгарії, Польщі тощо.
У фестивалі «Святий Стефан» брав участь народний ансамбль сучасного акробатичного танцю «Провінційний балет» із Скадовськ (керівник – Наталія Шептухіна). Колектив представив цікаву програму і був відзначений дипломом за участь у фестивалі. Заснований у 1999 році, цей колектив є Лауреатом Міжнародних конкурсів у Туреччині, Греції, о. Кіпр, а також учасником благодійного фестивалю «Чорноморські ігри», почесним членом Міжнародної асоціації творчої молоді світу «ФОМГЕТ», володарем Гран-Прі фестивалю «Талановиті діти України» (м. Київ).
Українські колективи представили достойний рівень на Міжнародних фестивалях, за що і були відзначені при нагородженні зі сторони словацьких, болгарських, хорватських колег. Всі творчі колективи з України були тепло зустріті організаторами на відкритті фестивалю «Святий Стефан», де неодноразово лунало: «Слава Україні!!!»
Екскурсійна програма
Окрім конкурсних виступів, у дітей була чудова нагода познайомитися із історією Чорногорії та побачити острів Св. Стефана, що є візитівкою країни, побувати у Боко-Которській бухті, у містечку Котор, у багатій на стародавні споруди – церкви і монастирі – колишній столиці Чорногорії – містечку Цетиньє.
Хотілось би щиро подякувати батькам, викладачам, керівникам за терпіння, навчання, виховання та підтримку талановитої творчої молоді.
Всі колективи-учасники були запрошені для участі у Міжнародному фестивалі «Квітуча Україна», який пройде у жовтні місяці у м. Києві.
З чудовими спогадами та враженнями всі колективи повернулися на Батьківщину, маючи надію на подальшу співпрацю та повернення у ці казково красиві краї.
Олена Громова, фото автора