Назва «тюльпан» походить від перського слова toliban («тюрбан») і дано воно було квітці за схожість її бутонів зі східним головним убором.
Для цього цибулину висаджують у підготовлений ґрунт восени, і при дотриманні певних умов тюльпан зацвітає, після чого потрапляє до нашого будинку. Щоб продовжити життя квітки, а потім дати їй нове, слід дотримуватися кількох простих правил, про які ми розповімо.
Особливості догляду
Перше, що потрібно зробити, – вибрати для тюльпана правильне місце. Ці квіти не люблять прямих сонячних променів, високих температур та протягів. Тому горщик потрібно поставити трохи далі від батарей, вікон та дверей. Щоб продовжити життя квітки, виносьте її на ніч на балкон або в інше прохолодне місце.
Крім того, регулярно (щодня) обприскуйте теплою водою тільки листя квітки.
У прохолодних умовах цвітіння може тривати до 2-3 тижнів, залежно від стадії, коли була куплена рослина (з’явився бутон, пофарбувався бутон, розкрилася квітка).
Вимоги до води
Для тюльпанів, які ростуть у будинку, дуже важливим є регулярний полив. Грунт у горщику повинен весь час бути вологим. Для поливу підходить і водопровідна вода, але попередньо їй потрібно відстоятись протягом пари діб, щоб випарувався хлор.
А ось кип’яченою та жорсткою колодязною водою поливати тюльпани не варто.
Оптимальна температура води для поливу +20 °С (чим холодніша вода, тим гірше вона вбирається корінням). Також потрібно підгодовувати квіти слабким розчином мінерального рідкого добрива для кімнатних квітів. Це потрібно для того, щоб ослаблена після цвітіння цибулина набрала більше сил для наступного сезону.
Збереження цибулин
Коли листя рослини почне жовтіти, полив варто скоротити, а потім повністю припинити. Все листя має засохнути і відмерти.
Коли листя підсохне, викопайте цибулину з землі і акуратно відокремте від неї землю, старе коріння та стебло з висохлим листям. Цибулину сушіть протягом двох тижнів при температурі +24 °С, потім місяць при температурі +17 +20 °С.
Цибулину потрібно зберігати вдома в сухому та прохолодному місці з гарною вентиляцією (підійде підвал або нижня полиця холодильника), загорнутою у серветку. У такому температурному режимі цибулина не зсохнеться і не почне рости передчасно.
Висаджують цибулини у відкритий ґрунт восени. Для повторної вигонки у горщиках вони не підходять. Однак врахуйте, що в перший рік після висаджування квітів може не бути.
Питання відповідь
Як правильно виростити тюльпани із цибулини в умовах квартири?
Олена Миколаївна, м. Одеса
Відповідає Ярослав Біліневич, провідний спеціаліст ТОВ СП «Украфлора».
Наприкінці вересня посадіть цибулину у невеликий горщик. На дно горщика насипте дренаж, а як субстрат використовуйте готовий універсальний грунт. Хоча можна садити цибулини і в пісок, і в мох, і в звичайну садову землю – до якості ґрунту тюльпани не дуже вимогливі.
Але пам’ятайте, невідповідний грунт все-таки може позначитися, наприклад, на інтенсивності забарвлення квітів.
Рясно полийте квітку, дайте стекти залишкам вологи, загорніть горщик у поліетиленовий пакет. Потім помістіть тюльпан на 3-4 місяці у холодильник, у відділення для овочів. Зрідка провітрюйте рослину по 10 хвилин. За 2-3 тижні до бажаної дати цвітіння дістаньте горщик з холодильника. До цього часу повинні проклюнутися пагони та стирчати з ґрунту на 1-2 см, а знизу можна побачити коріння. Поставте горщик у світле прохолодне місце (не вище +16 °С) і потроху поливайте. Через три тижні у вас буде чудова квітка.
Як доглядати за стеблами тюльпану після цвітіння?
Ольга, м. Дніпро
Після цвітіння стебло відрізати не треба! Воно ще зелене, у ньому є хлорофіл, який бере участь у процесі обміну речовин. Відламайте тільки насіннєву капсулу на верхівці.
Стебло повинне зів’янути самостійно, природним шляхом — так краще для цибулини.
Відцвілий тюльпан слід поливати так само, як і під час цвітіння, а коли рослина почне жовтіти і усихати – полив потрібно значно скоротити.
Євгенія Яськів