В Києві відбулося відкриття першої у світі музичної кафедри ЮНЕСКО «Музика, освіта, наука – заради миру» в Національній Музичній Академії України. Подія розгорнулася одразу на двох майданчиках – Майдані Незалежності та фоє Великої зали Національної музичної академії.
9 березня 2022 року відбулася мистецька акція. Під звуки канонади між повітряними тривогами музиканти симфонічного оркестру «Київ-Класик» під орудою Германа Макаренка зіграли концерт на Майдані Незалежності на підтримку заклику народу та Президента України до світових лідерів щодо закриття неба.
Минув рік, і вони знову грають на Майдані у день народження Тараса Шевченка. Грають музиканти цього разу ще й із важливого приводу: в Києві вперше відкривається Музична кафедра ЮНЕСКО.
За словами диригента Германа Макаренка, дата мистецької акції є символічної, не лише тому, що у цей день українська спільнота вшановує пам’ять геніального Кобзаря.
«Ми хочемо, щоб музика миру, музика життя у нашому виконанні дійшла до серця кожного мешканця вільного світу та лідерів цих країн і допомогла їм знайти рішення, яке б зробило безпечним українське небо, під яким ми виступаємо», — наголосив диригент Герман Макаренко.
Концерт традиційно розпочався виконанням Національного гімну Україні, а завершився «Одою до радості» з фіналу IX симфонії Людвіга ван Бетховена, що є офіційним гімном Європейського союзу.
Також програма концерту складалася з відомих творів української класики: фрагмент з балету «Лілея» Костянтина Данькевича, створеного на лібрето за однойменною баладою Тараса Шевченка, танок «Козачок» з опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», українська народна пісня «Ніч яка місячна», фрагмент з увертюри «Тарас Бульба» Миколи Лисенка.
Після завершення музичної частини у фоє Великої зали Національної музичної академії відбулася презентація з нагоди відкриття першої у світі музичної кафедри ЮНЕСКО.
За словами Проректора з навчальної роботи НМАУ Віктора Бондарчука, подібні кафедри різного гуманітарного спрямування існують у багатьох вищих навчальних закладах, однак музична є першою та поки єдиною.
Детально про програму розповіла представниця ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі:
«Програма UNITWIN/Кафедри ЮНЕСКО започаткована у 1992 році та підтримує створення кафедр ЮНЕСКО і мереж UNITWIN у ключових пріоритетних галузях, що стосуються сфер компетенції Організації — освіта, природні та соціальні науки, культура і комунікації. Сьогодні у світі діє 851 кафедра ЮНЕСКО у понад 115 державах-членах».
За її словами, програма UNITWIN/Кафедра ЮНЕСКО допомагає покращати діяльність вищих навчальних закладів, подолати прогалину знань, мобілізувати університетський досвід і співпрацювати у рамках Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року.
Трансляція мистецької акції відбулася наживо в ефірі єдиного марафону усіх телеканалів України, а потім її транслювали понад 300 провідних ЗМІ світу, які назвали цей безпрецедентний концерт символом незламності
Подібне музичне свято стане щорічною традицією: кожного 9 березня музиканти гратимуть на Майдані Незалежності музичну програму на підтримку України.