Коли вода в річках йде на спад після весняного танення льоду, починається переднерестовий жор головного хижака наших водойм — окуня.
Він почне нереститися у середині квітня – на початку травня. А зараз, поки окунь дуже ненажерливий, його можна спіймати практично будь-яким способом.
На спінінг
Легке вудилище довжиною 2-2,5 м оснастить моноліскою або флюорокарбоном, але якщо ви хочете ходити вздовж берега, можна поставити і плетінку – в такому випадку бажано використовувати шок-лідер довжиною 3-4 м, це запобігає стиранню шнура і збільшить кількість клювання.
Візьміть на рибалку кілька приманок.
Починайте з блешень, що обертаються, проводьте їх якомога ближче до дна, а після декількох проводок змінюйте глибину. Колір приманок дуже важливий. Поки вода ще каламутна, він повинен бути кислотним з яскравою бусинкою або оперенням гачка, що привертає увагу.
Якщо вода вже прозора, підійдуть блешні природних відтінків, також з яскраво вираженою точкою атаки.
Якщо на вертушку не клює, перейдіть на джиг-головку з яскраво забарвленим грузиком. Обловіть нею донні ямки, вивчіть рельєф дна. Якщо воно рівне, перейдіть на воблер. У нього мають бути яскраві очі, контрастне черевце. Проводьте приманку на глибині щонайменше 1,5 м.
На поплавок
Якщо ви не є завзятим спінінгістом, радимо віддати перевагу саме цьому способу лову, оскільки він більш результативний. Вам підійде телескопічна вудка довжиною від 4 до 6 м із звичайною котушкою або без неї. Ліску візьміть тонку (максимум 0,2 мм), з розривним навантаженням 2-3 кг. Розмір гачка повинен відповідати приманці, щоб окунь ненароком не зірвав наживку, промахнувшись повз нього.
Приманки підійдуть будь-які: черв’як, мотиль, опариш… А ось тактика лову має велике значення. Насаджуйте приманку так, щоб звисали довгі кінці. Тобто. мотиля і опариша – за голову, черв’яка – посередині, а великого – розріжте навпіл.
Не робіть довгих проводок, а грайте наживкою в товщі води, піднімаючи та опускаючи її.
Якщо при малій амплітуді коливань не клює, збільшуйте її, експериментуйте з глибиною. А волосінь тримайте натягнутою, щоб оперативно підсікти окуня, інакше він може відкусити гачок.
На донку
Якщо хочете зловити більшого окуня, то ця тактика для вас. Ловити найкраще на живця. Вам підійде міцне нетелескопічне вудлище зі швидким строєм. Котушка повинна бути із середніми характеристиками: швидкісна не дуже надійна, а повільна не дозволить швидко відтягнути хижака від укриття, де він може сховатися і обірвати волосінь про корч. Беріть волосінь (мононитку) діаметром близько 0,25 мм.
Оснащуйте донку так. На дно повинно опуститися грузило, а зверху, якщо ви ловите з пологого берега, а не з човна, живець у товщі води повинен підтримувати поплавець. Щоб рибка не сховалася на дні і не спливла до поверхні, на основній волосіні потрібно встановити стопери.
Довжина повідця може бути від 20 до 50 см.
Перспективні місця
Дрібний та середній окунь із спадом води переміщається вздовж берега, поїдаючи ікру інших риб. Відповідно, шукати його потрібно у водної рослинності, сухого очерету, дерев, що впали у воду, прибережних кущів.
Якщо мальки уже з’явилися, окунь полює на нього в зарослях, на ділянках з повільною течією, причаюючись біля валунів, корчів, затоплених стволів.
Великий окунь не наближається до берега, а живиться за кілька метрів від нього. Виявити такі місця можна по сплеску малька і виру на поверхні води.
Вирі говорять про те, що у дна є природні укриття для смугастого хижака.
Плямиста гостя
Окуневі приманки навесні можуть сподобатися і щуці, тому вона здатна раптово схопити вашу блешню або живця. Треба бути готовим до цього, інакше вудлище вирветься з рук. Якщо ви знаєте, що у водоймищі, крім окуня, мешкає і щука, і судак, підготуйтеся до зустрічі з ними заздалегідь.
Ліску візьміть якісну, дуже міцну, а гачки – ковані і добре заточені.
Щоб ви не розгубилися, ми розповімо вам, як поводитись у такій ситуації. Міцно тримайте вудлище, але не робіть різких рухів. Якщо ви почнете боротися з хижачкою, вона може порвати волосінь чи зламати вудлище. Щука стане йти на глибину і підніматися до поверхні, робити ривки – наберіться терпіння, вам потрібно втомити її. Коли відчуєте, що опір ослаб, акуратно підтягуйте здобич до себе, а потім схопіть за зябра і викиньте на берег.
Іван Братко