риболовля

Потеплішало? Ловимо сома у травні!

Ловим сома в мае

Цей велетень наших водойм прокидається, коли температура води прогрівається + 10 °С, а коли до +18 ° С — сом відкладає ікру. Після цього вусач відпочиває 2-3 тижні, потім у нього починається інтенсивний жор.

Усі чули, що сом – це нічна риба. Однак наприкінці весни, поки вода ще недостатньо прогрілася, він ловиться і вдень. Це пов’язано з тим, що риба виходить на плесо та мілину, щоб погрітися.

Найкращі дні для її лову — теплі та сонячні.

Способи лову та снасті

Вудилища та приманки, які підходять для лову сома наприкінці весни.

Міцний спінінг довжиною 2-2,5 м, з кільцями, що знімають навантаження з вудилища на волосіні. Для закидання важких приманок з берега підходить безінерційна коропова або інерційна котушка. Для риболовлі з човна – мультиплікаторна. Найчастіше використовується плетінка з межею міцності 30-40 кг. Приманка – воблер, блешня або миша, що коливається (штучна або дохла).

Існує два варіанти донки. Перший ефективний при лові з човна, а другий – з берега

У першому варіанті донки оснащують як спінінг, використовуючи вантажило вагою близько 30 г і потужний, найкраще кований гачок, на який насаджуйте пучок земляних черв’яків, жабу, капустянку, п’явку, рибку тощо.

У другому варіанті вудилище часто міняють на мотовило для волосіні, товщина якої 0,7 мм, вантаж теж немаленький – більше 50 г. Вище вантажу на відстані 20-25 см слідують два повідці товщиною 0,6 мм з потужними гачками. Для сигналізації клювання використовується дзвіночок. Приманки – ті самі, що і при ловлі з човна.

Чарівний квок

Поєднання донної снасті з квоком, при лобоовлі з човна, дає найкращий улов, адже звук цього інструменту приваблює найбільших особин. І недарма — адже він схожий на задоволене цокання вусача, що обідає. Слід вибрати на водоймищі найглибше місце, насадити на гачок жабу, шматок м’яса або раку (для трофейного улову) або велику гусеницю, сарану або п’явку (для менших сомят) і видавати рівномірне «квок-квок-квок» (три «квока») – Пауза).

Бажано, щоб рибалок було двоє, а наживку потрібно розташувати просто під човном.

На замітку

Сом має смачне м’ясо практично без кісток. Найсмачніше м’ясо молодих особин, тому що старі часто мають запах тину. Більші вусані краще ловляться вночі, а дрібніші – вдень.

Хто втомиться першим?

Коли вода ще досить прохолодна, сом бере наживку спокійно, практично непомітно, а потім починає повільно тягнути волосінь у бік коряжника коряжник (укриття утворене з різних частин дерев і кущів). Він ще недостатньо прокинувся для активних дій. Рибалка може подумати, що снасть зачепилася (стався зачіп). Сома потрібно тягнути впевнено, без ривків, не намотуючи волосінь на котушку, а викладаючи її кільцями на дні човна.

Великих екземплярів не можна затягувати у човен, а треба підтягувати до берега.

Якщо ж температура води вже сприятлива, то сом клює різко, і до цього потрібно бути завжди готовим, інакше вудлище вирветься з рук, а то й ви вивалитеся з човна за ним. Найважливіше – не дати велетню розігнатися. Тримайте його з усією силою, на яку здатні ваші руки та міцність снасті.

Вдалося втримати – тягніть угору.

У поверхні води для сома немає укриттів, тоді як на дні він сховається в і зрушити його буде важко. Якщо він все-таки завмер на дні, натягніть волосінь і поступово постукуйте по вудлищу – настирливий звук змусить сома рухатися.

І ось нарешті сомова голова здалася над поверхнею води. Але не поспішайте святкувати перемогу, адже вусач із останніх сил здатний зробити вирішальний ривок. Для перевірки, чи залишилися у хижака сили, треба пошльопати його долонькою по голові. Не сіпається – значить, здався!

Тепер можна витягувати.

Найлегше витягнути сома на берег за нижню щелепу. Для цього вам знадобляться рукавички або рукавиці, на крайній випадок – шматочки ганчірки. Оберніть нею руку, введіть великий палець рибі в пащу і міцно схопіть її за щелепу. Якщо сом великий, вихопіть його двома руками. Голими руками не вистачайте — гострі зуби хижака можуть завдати глибоких ран та порізів.

Іван Братко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *