Релігійні Свята

Архангел Михаїл: воїн світла

Архангел Михаил в Киеве

8 листопада за новоюліанським календарем відзначається свято – Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних.

Архангел Михаїл є одним з найшанованіших Архангелів у християнстві, юдаїзм та ісламі. У православ’ї його називають Архістратигом, що означає «глава святого воїнства ангелів та Архангелів», його здавна пов’язують із вірою у перемогу добра над злом.

В іконографії Михайло часто зображувався як воїн-захисник, заступник християн.

Небесна війна

В Одкровенні святого Іоанна Богослова говориться: «І настала війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон воював та й ангели його, та не перемогли, ані місця не знайшлося їхнього більше на небі. І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, — повержено на землю, і ангели його з ним повержені. І я почув голос могутній, що говорив на небі: «Нині настало спасіння і сила і царство Бога нашого, і влада Христа його, бо повержено обвинувача братів наших, який обмовляв їх перед Богом нашим день і ніч» (Одкр 12, 7-10).».

Як бачимо, Михайлу відведена особлива роль у битві добра і зла: скинути Сатану.

Релігійна традиція приписує Михайлу роль судді на Страшному суді, який покличе душі трубним. Саме йому були довірені Богом душі Авраама та Богородиці під час перенесення їх на небо.

архангел Михаил на картине Рафаэля
Святий Михайло і диявол на картині Рафаеля Санті

Заступник хворих

До Архангела Михаїла звертаються з молитвами про зцілення, оскільки він вважається переможцем злих духів, що насилають хвороби.

У багатьох місцях Малої Азії є цілющі джерела, які мають ім’я Архангела.

Найбільш відомий з них знаходиться на території Хони на річці Лікус. Згідно з легендою, він був створений на території античної Фригії самим Михайлом, і всякий немічний, викупавшись і помолившись Пресвятій Трійці та Архангелу Михаїлу, отримував зцілення. Михайла шанують як свого небесного заступника хворі, які вмирають, а також медики та водії «швидкої допомоги».

Архангел Михаїл також є покровителем моряків, військових, поліцейських.

В Україні

Заступником столиці України здавна був Архангел Михаїл. Його зображено як на прапорі, так і на печатці Києва. Перший відомий історикам герб Києва належить до кінця XV ст., а прапор — до другої чверті XVII ст. З 1995 року за рішенням Київміськради Архангел Михаїл вважається покровителем міста.

Він символізує світлі сили, які готові захищати Київ від бід, і зображується на його гербі.

святой Архангел Михаил
Архангел Михаїл є одним з найшанованіших Архангелів у християнстві, юдаїзм та ісламі. У православ’ї його називають Архістратигом, що означає «глава святого воїнства ангелів та Архангелів»

В Німеччині

Переможець Сатани вважається покровителем німецької держави. Відповідно до народних вірувань, він з’являється переважно на гірських вершинах, у тих місцях, де в роки язичництва мешкав верховний бог германців Один (Вотан).

В Ірландії

У Середні віки авторитет Архангела не поступався авторитету Богоматері: звернення до Михайла регулярно поєднувалося зі зверненням до діви Марії: «Архангеле Михайле, молись за нас, Свята Марія, молися за нас…». Роль Михайла як посередника між Богом і людиною відображена у деяких зображеннях Страшного суду, де Архангел на терезах правосуддя зважує душі померлих.

Анастасія Іванцова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *