Виростити гарний урожай картоплі – мрія будь-якого городника. У цій справі важливо все: підготовка ґрунту, вибір сорту, догляд за рослинами. Не менш важливо вчасно, і головне правильно посадити бульби. Картоплярі стверджують, що врожайність від цього підвищується чи не наполовину.
Тож садити картоплю треба правильно.
Правило непостійності
У багатьох городників картопля на тому самому місці може рости по 10-15 років. Чи варто дивуватися, що на такій ділянці в геометричній прогресії розмножуються колорадські жуки, дротяники, нематоди, а також збудники хвороб, особливо фітофторози, боротися з якими можна лише хімічними засобами! До того ж, через картопляну «постійність» ще й грунт виснажується.
Тому правило номер один: дотримуйтесь сівозміни, крім картоплі на своїй ділянці садіть інші культури.
— Залежно від площі ділянки на ній періодично можна вирощувати овочі, зернові чи кормові культури, — радить кандидат сільгоспнаук, співробітник Інституту картоплярства НААН України Тетяна Купріянова. — Огірки, помідори, капуста, цибуля чи озиме жито — чудові попередники для картоплі.
Кожній бульбі свій термін
Вчені радять садити картоплю якомога раніше, але з поправкою на кліматичні зони та погодні умови. Загальне правило – температура ґрунту на глибині 10 см має прогрітися до середньодобової +6…+80С.
Для центрального Полісся це друга декада квітня, для північних районів – третя.
У лісостеповій зоні оптимальний термін посадки картоплі – друга – початок третьої декади квітня. У степовій зоні можна приступати до посадки ще раніше — наприкінці березня, крайній термін — друга декада квітня. Якщо не дотримуватись термінів посадки, врожайність різко знижується.
Пророщуємо
Перед посадкою картоплю потрібно перебрати та відсортувати залежно від розміру. Зробити це необхідно за 30-40 днів до посадки, щоб уже за тиждень до того, як потрапити у ґрунт, він був повністю готовий.
Після сортування картоплю потрібно проростити та прогріти.
Починати пророщувати картоплю потрібно за 30-45 діб до посадки.
Способів існує кілька: вдень на відкритому повітрі у зволоженому субстраті (тирса, торф, перегній та їх суміші); комбінований – спочатку при денному світлі, а потім у зволоженому субстраті у темряві. Якщо перед закладкою на пророщування бульби були з паростками, їх слід обламати.
— Тепловий режим підбирають залежно від умов пророщування, — каже картопляр. — У перші 2-3 тижні температура має бути +12…+160С, далі знижуємо до +6…+90С вдень та до +40 С — уночі. Вищі температури пророщування призводять до того, що верхівкові паростки коренеплоду починають надмірно рости, а бічні, навпаки, зупиняються. В результаті кущі картоплі виростають із меншою кількістю стебел та з гіршою адаптацією до польових умов.
Найкращий показник пророщування – отримання озеленених паростків завдовжки 15-20 мм, із зачатками корінців.
Прогріваємо
Іноді картоплю прогрівають на відкритих майданчиках, виклавши на солому тонким шаром (2-3 бульби) і потім накривши соломою.
— Існує кілька способів прогрівання садивного матеріалу, — розповідає Тетяна Купріянова. — Один із них: прогрівати картоплю за температури +12… +140С протягом 12-15 діб до появи паростків. Бажаного результату можна досягти, прогріваючи коренеплоди при температурі повітря +20… +250 С протягом 5-7 діб. Однак можна вдатися і до методу теплового шоку: на дві доби підвищити температуру до +300С чи п’ять діб — до +200С, та був знизити до +10… +150С.
Коли з’являться паростки завдовжки 1-2 мм, картоплю треба висаджувати.
Висаджуємо
Садити бульби потрібно на однакову глибину — щоб сходи вийшли дружні та згодом було зручно доглядати кущі. Глибина посадки залежить від особливостей ґрунту. На супіщаних дерново-підзолистих ґрунтах при гребеневому способі посадки закопуємо картоплю на 6-8 см від верхівки гребеня до поверхні бульби. На чорноземах лісостепової зони – також на глибину 6-8 см, у посушливих південних районах – на 8-10 см.
Відстань між рядами має становити приблизно 50-60 см, між рослинами в ряді – 25-35 см.
Найкраще цю норму витримувати, якщо картоплю саджати механічним способом – однорядними або дворядними сажалками або під плуг. На невеликих ділянках можна використовувати ручні підгортачі: нарізати борозни на відстані 60 см, розкласти в них бульби і загорнути землею. Якщо садити картоплю вручну, лопатою, доцільно ділянку спочатку маркувати – щоб ряди вийшли рівними і надалі їх було зручно підгортати.
— Оптимальний спосіб посадки — гребеневий, — вважає Тетяна Купріянова. – У цьому випадку бульби кладуть на поверхню ґрунту або на глибину 4-5 см і присипають землею за допомогою підгортачника або загортають вручну сапкою з таким розрахунком, щоб над бульбою утворився гребінь висотою 8-10 см. Якщо садити під плуг, глибина закладення бульби не має перевищувати 10 см, під лопату – 6-8 см.
Дещо глибше слід висаджувати картоплини на легких ґрунтах. Дрібні та різані бульби – на 2-3 см вище, ніж великі.
На низинних місцях доцільно картоплю просто розкласти на поверхні ґрунту, попередньо промаркувавши ряди, і навернути над бульбами гребені.
— У районах, де навесні у ґрунті буває багато вологи, можна гребені підготувати з осені, — радить Тетяна Купріянова. — Для цього ділянку розпушують будь-якими знаряддями та формують гребені за допомогою кінного або тракторного підгортання чи сапкою. Навесні у гребені висаджують бульби.
І остання порада, коли почне саджати картоплю: щоб отримати врожай якомога раніше, висаджуйте пророщені або прогріті бульби ранньостиглих сортів. Найкраще – великі.
Людмила Степанова