День народження найпопулярнішої валюти у світі відзначається 1 квітня, і це не розіграш.Саме цього дня 1778 року бізнесмен із Нью-Орлеана Олівер Поллок вигадав знак долара.
Символ долара
- Підставою для знака $ стало іспанське песо, де дві риси поверх літери S символізували Геркулесові стовпи, на які спирається державний герб Іспанії.
- Є версія, що символ долара походить від цифри 8, яка ставилася на іспанських песо, рівних 8 реалам, а дві вертикальні лінії були додані, щоб не було плутанини. А також від іспанського скорочення P’s.
- Багато американців впевнені, що знак долара утворився як комбінація перших літер назви держави United States — U і S, накладених один на одного, у яких нижня частина літери U поступово зникла.
Через багато років з метою економії часу при написанні знак долара стали перекреслювати лише однією рисою.
Шкіра та спинка
Слово “долар” походить від німецького “талер” (монета з долини Святого Йоахіма). А жаргонне слівце «бакс» — від buckskin («оленяча шкура») — валюти обміну між індіанцями та поселенцями Дикого Заходу.
У США у доларів є ще одне прізвисько – “Грінбек” (greenback) – тобто “зелена спинка”. Так називалися безвідсоткові векселі з оплатою за пред’явленням, оборотна сторона яких була зеленою.
Ці цінні папери випускалися у Сполучених Штатах у 1861 році під час Громадянської війни.
Знову доведеться рахувати чужі гроші Фото: fthmb.tqn.com
Знаки та кольори
Зелений колір долар придбав у 1869 році, коли розпочалося виробництво грошового паперу зі спеціальними водяними знаками. Тоді ж скарбниця вперше почала друкувати долари з використанням зеленої фарби. Причина — купюри старого зразка, чорно-білі й лише по краях зелені стало легко підробляти, оскільки з’явилася фотографія.
А повністю зеленим долар став лише 1929 року: барвники були недорогі, сам колір виявився стійким до зовнішніх впливів та психологічно викликав довіру до грошей.
В останні роки доларові банкноти набули нових відтінків — жовтого та рожевого.

На Бога сподіваємось
Так перекладається фраза In God We Trust, яка з’явилася на американських монетах у 1864 році. Через століття Конгрес США ухваливши вважати ці слова національним девізом. За законом використання девізи є обов’язковим на всіх грошових знаках США.
Всі гроші, випущені в США починаючи з 1861 року, досі приймаються без обмежень і мають повну номінальну вартість.
Особлива увага приділяється довговічності та міцності банкнот. Долари виробляють не з паперу, а з матеріалу, що складається на 25% з льону і на 75% – з бавовни. Щоб банкнота зійшла на згині, її доведеться скласти понад 4 тисячі разів!

Перші «гроші»
У давнину як гроші використовували худобу, шкури тварин, хутра та інше. У Південній Америці та на островах Океанії їх заміняли перлини та мушлі, у Новій Зеландії — каміння з отворами посередині. У Стародавньому Китаї близько 2 тисяч років до н. – черепашки молюсків каурі.
Перші прототипи монет з’явилися у стародавньому Лідійському царстві, а також у Китаї у VII столітті до н. Їх виготовляли зі сплаву срібла та золота.
Пізніше стали карбувати срібні монети у грецькому місті Егіні. Звідти вони розповсюдилися по всій Греції, в її колоніях, в Ірані, а потім у римлян та у Східній Європі.
А ось перші монети на Русі стали карбувати за князя Володимира близько 1000 року. З одного боку у них був зображений сам великий князь, а з іншого — Ісус Христос. Напис говорив: «Володимир на столі, а се його срібло». Монети виготовлялися зі срібла та золота і називалися «срібниками» та «златниками» відповідно.
Монети на Русі зникли під час татаро-монгольського ярма. Як розрахункова одиниця в цей час використовували срібні зливки, які називалися «гривнями» (спочатку позначали прикраси із золота або срібла, які носили на шиї — «загривку».) Вони мали різну форму: у Новгороді — бруска, у Києві — шестикутника, і важили 200 г.
Хто вигадав долар і чому він зеленого кольору.
Аліна Малиновська