кулінарні подорожі

Кава зі смаком історії

кава і Жанна Чигринюк

У подорожі нас приваблюють не лише визначні пам’ятки міст, а й місцева кухня. А якщо заклад перебуває ще й в атмосферному місці, то це подвійне задоволення. Тому, приїхавши до Луцька, я за порадою друзів одразу вирушила до кав’ярні «Золотий дукат».

Я ще навіть не зайшла до закладу, а настрій уже покращувався: цьому сприяла сама територія перед ним – чудова локація для Інстаграм. Я посиділа на лавці «примирення», сфотографувалася з одним із символів Луцька кликуном Кавусом, який тримає чашку кави в руці.

А в цей час за мною спостерігала Баба Яга, яка випила вина більше ніж кави, тож приземлилася на стовпі.

Нас із колегами вийшла зустрічати господиня кав’ярні «Золотий дукат» Жанна Чигринюк . Вона розповідає про те, що місце для кав’ярні вибрали не випадково.

-Мені спочатку хотілося знайти в Луцьку старий будинок із підвальним приміщенням, і це вдалося. Але тут були одні руїни, тому сил на ремонт було витрачено багато. А поки йшли реставраційні роботи, я сиділа в архіві та шукала історичні документи про цей будинок. І вони знайшлися польською мовою датовані 1939 роком (тоді тут була Польща).

кликун Кавус
Наша дружня компанія з одним із символів Луцька – кликуном Кавусом

І завдяки карті польського інженера я дізналася, що власницею землі, де зараз кафе, була Груня Кац, яка жила у сусідньому будинку, де сьогодні розмістився банк.

У своєму будинку вона виявила таємний вхід до підземелля, який вів у підвал, де зараз розташоване кафе.

Зверху над ним вони збудували флігель, який здавали квартирантам. У разі небезпеки вони могли вийти зі свого будинку і в цьому підземеллі врятуватися.

Щоб випити каву, ми спускаємося в той самий середньовічний підвал. І тому є доказ. Під час реставрації в ньому було знайдено цеглу з тавром стародавнього майстра.

– До речі, у цьому підвалі температура цілий рік – 16,5 градусів. Це, швидше за все, був середньовічний винний льох.

На запитання туристів, чому не відкрила тут такого льоху, відповідаю, що каву люблю більше за вино.

підземелля в кав’ярні Золотій дукат
Таке відчуття, що час у цьому середньовічному підвалі зупинився

І справді таке відчуття, що час тут зупинився. Навіть смак і аромат кави сприймаються по-особливому, з романтичною ноткою. Адже тут колись зародилося кохання красуні Естери до молодого італійського купця, який привіз до Луцька кавові зерна з далекої Генуї.

Найсвіжіша кава

Фішка закладу у тому, що тут готується фрешкава, тобто зерна обсмажуються безпосередньо у кафе. В чому різниця? Якщо ви не знали, то життя кави коротке – 15 днів. Тому його бальзамують у вакуумне пакування, насичують інертними газами, ароматизують і т. п і в такому вигляді продають нам. До того ж на ринку багато підробок. Тому ми часто п’ємо не справжню каву. Але про це згодом.

Тут вам пропонують унікальну можливість – насолодитися свіжою кавою!

Ми п’ємо фірмову каву під назвою «Гаряча смола». Подають його дуже ефектно, воно і справді горить вогнем. У складі кави є горішки й шоколад.

кава Гаряча смола
Кава “Гаряча смола” і тістечко «Розалинка» – ну дуже смачно!

Тістечко за старовинною рецептурою

Є тут такі смакота, яку ви більше ніде не спробуєте. Наприклад, тістечко «Розалинка». У Луцьку на початку 20 століття на вулиці Лесі Українки був кондитерський будинок італійця Чезаре Розаліні. Тістечко «Розалинка» готується за старовинним рецептом, знайденим в архівних документах.

Яка кава справжня?

На жаль, реалії нашого життя такі, що каву часто підробляють. У меленій каві може бути все, що завгодно – жолуді, каштани… Але навіть кава в зернах не гарантує того, що ви купуєте натуральний продукт. Є навіть такі верстати, які виготовляють підроблені кавові зерна. Часто використовують для фальсифікату мелясу (кормова патока, побічний продукт цукрового виробництва; сиропоподібна рідина темно-бурого кольору)

Як відрізнити фальсифікат від справжньої кави, знає господарка кафе «Золотий Дукат» Жанна Чигринюк.

кава зерно
Справжні кавові зерна до обсмажування виглядають так

Спосіб №1

Кавові зерна смажаться за температури 200 градусів. Додати туди якусь суміш нереально, так все перетворитися на смолу і буде зіпсовано. Тому звертайте увагу на колір зерна та спробуйте на смак. Якщо зерно темне та солодке, як із цукрової глазури, значить, це меляса.

Спосіб №2

Перевірити на «справжність» каву допоможе правильна філіжанку. Правильна кава має бути жирною. І це добре видно, якщо кружка біла. Тоді її стінки будуть виглядати наче брудні. Якщо ви випили каву і на дні залишилася коричнева рідина, це підробка.

Спосіб №3

Кава діє організм людини як хороший коньяк: розширює судини, підніме тонус і настрій. Але ніколи хороша кава не викликає тахікардії. Тому якщо у вас така реакція, то ви пили фальсифікат.

Порада

Купуючи каву в супермаркеті, звертайте увагу на упаковку. Вибирайте ту, де є клапани. Як правило, каву в такій тарі найменше підробляють, вона жива і з ароматною.

Світлана Брага. Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *