Капуста неймовірно різноманітна: білокачанна, червонокачанна, кольрабі, пекінська, цвітна, капуста калі, пак-чій, броколі… На будь-який смак! Об’єднують усі ці види виняткові цілющі властивості капусти. І, звичайно ж, найкорисніша і найсмачніша — вирощена власними руками.
Розсада капусти зміцніла і вже має п’ять-сім листочків, а отже, настав час відправляти її у відкритий ґрунт.
А щоб овоч виріс на славу, потрібно знати кілька особливостей посадки та догляду за ним.
Зазначимо, що догляд за різними видами капусти практично не відрізняється.
Все починається із землі
Насамперед правильно виберіть місце для посадки. Це має бути ділянка, на якій у попередні роки не вирощувалися редиска, редька, ріпа, гірчиця, турнепс і, звичайно ж, сама капуста (будь-який з видів). Після цих рослин капусту бажано садити не раніше ніж через три роки, оскільки в землі накопичуються небезпечні шкідники та збудники хвороб. А також у ґрунті вичерпуються необхідні мікроелементи та мінерали.
Хорошими попередниками для капусти є томати, картопля, кабачки, огірки, бобові, цибуля, часник.
Чим годувати розсаду
Ґрунт добре удобріть. Капуста дуже любить багату землю. І не обов’язково використати для цього хімікати. Прекрасно підійдуть такі органічні добрива, як перегній та компост (норма – 6-8 кг на м2). Добрива бажано вносити хоча б за тиждень до посадки розсади. А ось через три тижні після висадки підгодуйте рослину рідким розчином коров’яку або курячого посліду.
Рецепт добрива
На 10 л води додайте 0,5 л кашкоподібного коров’яку або 0,5 л настою курячого розслідування (розведіть його водою до кашкоподібної консистенції і залиште настоюватися на ніч). Підживлення повторіть через два-три тижні.
У пізніші терміни, на початку липня – на початку серпня, удобрюйте тільки середньо-і пізньостиглі сорти.
Якщо не боїтеся фабричних добрив, підживлюйте за такою схемою: внесіть перший раз вапняно-аміачну селітру або сульфат амонію (0,2-0,3 кг на 10 м2 землі), можна аміачну селітру (0,3-0,5 кг на 10 м2) чи суперфосфат (0,2-0,4 кг на 10 м2); друге підживлення – ті ж мікроелементи плюс калійна сіль (0,2-0,4 кг на 10 м2).
Загартовуємо та зволожуємо
Висаджують капусту у третій декаді травня — на початку червня залежно від погодних умов. Якщо ви не подбали про власну розсаду, при покупці звертайте увагу на коріння та стебло. Коренева система повинна бути добре розвинена, стеблинка товста, краще зелено-лілового забарвлення, ніж світлого.
Не можна брати з почорнілим тонким стеблом, рослина може виявитися хворою!
Також зверніть увагу, чи немає здуття на корінні — ці горбки можуть свідчити про поразку кілою.
Якщо у вас своя розсада, за два тижні до посадки її бажано загартувати. Для цього на день винесіть її на відкрите повітря, а на ніч сховайте у тепле приміщення. Такий контраст температур зробить рослини витривалішими.
Капуста любить вологу. Тому поливайте розсаду через день. А ось за тиждень до висадки полив припиніть.
Рясно поливаємо
Безпосередньо перед висаджуванням капусту щедро полийте, зачекайте, поки земля добре розмокне, а після цього висадіть розсаду у відкритий ґрунт. Лунки також рясно полийте. Поглиблюйте паростки в землю до перших листочків. Відстань між рослинами повинна бути 70 на 45 см. Ранні сорти можна садити густіше – 50 на 35 см. Після висадки капусту хоча б тиждень затіняйте від сонця і поливайте 2-3 рази на день з лійки з сіточкою.
За такого догляду вона краще приживається.
Гіркота від посухи
Якщо капусту недостатньо поливати, вона стане слабкою, головки виростуть невеликими, а можуть і зовсім не зав’язатися. Та й буде така капуста несочною і гіркуватою. Тому за зволоженням ґрунту потрібно стежити особливо ретельно. Досить раз на тиждень провести рясний полив – 15-20 л на м2. Але за 30-40 днів до збирання, а під час посухи – за 2 тижні, полив слід припинити, інакше капуста погано зберігатиметься.
Оксана Шаповал