На сцені Національної опери України 26-27 травня відбудеться прем’єра 2-х одноактних балетів «Весна та осінь» і «5 танго».
Советnews побував на генеральній репетиції балетів «Весна та осінь» і «5 танго», і запевняє, що для глядачів, які прийдуть на прем’єру, це буде справжнє свято.
Весна та осінь
Цей балет на музику Антоніна Дворжака (Серенада Мі мажор, ор. 22) постановка всесвітньо відомого хореографа, художнього керівника і директора Hamburg Ballett Джона Ноймайєра.
Музичний твір «Серенада для струнних», на який поставлений балет, мабуть, найбільш відомий в творчому доробку композитора. Це музика, яка вражає своєю цілісністю та різнобарв’ям звучання.
Від трепетно-витонченої меланхолійності до бравурно-святкового, майже маршового звучання.
Враження від балетів Ноймайєра завжди яскраві, його неокласицизм це не просто рядовий напрямок балету – це ціла революція. Ноймаейєр далекий від догматизму і в нього постійно поєднуються речі, які не поєднуються. Все це занурює в надзвичайний світ танцю, як у магію…
І в цьому ми переконалися, коли на сцені танцювали артисти балету.
Пріма – балерина Національної опери України Анастасія Шевченко сказала, що це для неї, як і для всіх артистів, новий досвід.
– Ми всі дуже надихнулися цією роботою, ставимося до неї трепетно, на репетиціях віддаємось повністю творчому процесу. І, звичайно, раді, що у воєнний час ми можемо працювати, ми вдячні за це нашим мужнім ЗСУ.
Асистенти Джона Ноймаєра – Олександр Рябко, Костянтин Селіков, декоратор – Тіз Джон.
У виконавському складі на 26 травня заявлені: Олена Карандєєва, Микита Сухоруков, Володимир Кутузов, Ілона Кравченко та ін.
У виконавському складі на 27 травня заявлені: Анастасія Шевченко, Ян Ваня, Олександр Габелко, Катерина Курченко та ін.
5 танго
Балет «5 танго» на музику Астора П’яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ханса ван Манена.
Балет «5 танго» для семи пар, створений 1977 року, входить до репертуару багатьох балетних труп, є надзвичайно популярним у світі шедевром Ханса ван Манена.
Тут хореограф дозволив собі відмовитися від високих підборів, а замість них використав пуанти.
Він поєднав іспанські елементи, притаманні музиці Астора П’яццоли, з бальним танцем, сплітаючи дивовижні ритми і почуття, що ллються зі звуками музики.
Ідея поставити відомий балет на нашій сцені належить колишньому солісту Нідерландського національного балету, киянину Олександру Жембровському. З нею він прийшов до Вана Манена і одразу отримав відповідь «Так». Хореограф без роздумів вирішив надати права на показ Національній опері України, а костюмний цех Нідерландського національного балету передав сценічний одяг для наших танцівників.
«Я зробив це не тільки тому, що зараз кожен якось допомагає Україні. Мене вражає як українці продовжують жити так, наче нічого не відбувається. Це фантастично», – каже Ван Манен.
«Ми хочемо підняти дух українців. Щоб публіка хоча б на пів години забула про те, що відбувається, а танцівники відчули: вони не самі, і те, що вони роблять – важливо», – додає Олександр Жембровський.
Дизайн костюмів – Жан-Поль Врум, асистент Ханса ван Манена – Олександр Жембровський.
У виконавському складі на 26 травня заявлені: Наталія Мацак, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Карина Тельвар та ін.
У виконавському складі на 27 травня заявлені: Ольга Голиця, Микита Сухоруков, Анна Єлісєєва, Даніїл Сілкін та ін.
Мистецтво – це душа нації
Після того, як репетиція закінчилася, Олександр Жембровський розповів журналістам, що вважає своєю місією презентувати щось нове для України.
– Балет «5 танго» був поставлений наприкінці 70-х років, це вже класика для європейської публіки. А для українців – щось нове.
Тут з’єднані неокласичний балет з танго, в якому жінки знімають підбори і надягають пуанти. І вийшло таке новаторське танго у пуантах. І таке змішання стилів виглядає красиво.
– Чи потрібно мистецтво під час війни?
– Йде війна, але завдяки ЗСУ та ППО ми маємо можливість творити. Незважаючи на це, життя продовжується. І мистецтво тут дуже важливе, бо воно – душа нації. Я в цьому певен. Адже якщо його не буде, то за що ЗСУ воює? Ця війна йде не лише за територію, але й за культуру.
– У вас є своя приватна балетна школа, чи хотіли б у Києві теж відкрити таку?
– Звичайно, у Києві хотів би викладати також. Київ – моє рідне місто. Я виїхав із нього у 17 років. Зараз мені 40, і я ніколи не відчував себе українцем так, як з початку повномасштабної війни в Росією.
Я патріот, і не можу просто говорити, що люблю Україну і нічого не робити.
У Голландії ми ставили спектаклі, щоб допомогти людям зібрати гроші для української Армії. В Україні хочу навчити нової хореографії артистів, от, привіз новаторську виставу. І сподіваюсь ще згодом поставити балет в оперному театрі.