У вересні окунь ще ловиться по-літньому, а потім його звички змінюються. Починається осінній жор, смугасті збираються в зграї і рискають водоймою, навідуючись у свої улюблені передзимові місця.
Все глибше і глибше
У теплий час вирушайте з вудкою на мілководдя, де ви ловили в серпні. Там ще пасеться багато малька, тож окунь може заходити туди поживитись ним. Не варто забувати і традиційні місця стоянки окуня: очереті, бровках, ямах з корчами, біля впалих дерев, мостів тощо.
Чим прохолодніше стає, тим вищі ваші шанси зловити трофейний екземпляр і тим глибше його потрібно шукати. Тому найкраще вирушати на водоймище глибиною 5-10 м. Це можуть бути великі річки, затоплені кар’єри або затони, з’єднані з річкою.
Справа в тому, що окунь готується провести там зиму.
Обертається чи вагається?
Найбільш популярна снасть для осіннього лову – спінінг. Приманки — блешні, що вібрують, твістери, віброхвости, джиг, воблер і такий улюблений окунем Кастмайстер. З настанням холодів потрібно вибирати темніші насадки. Але прихопіть із собою кілька світлих та кольорових приманок середньої яскравості: зелених, помаранчевих, червоних.
Їх розмір може коливатися не більше 2,5-5 см.
Сходами
Найефективніша проводка ступінчаста або рівномірна. Для неї ви повинні дуже добре відчувати насадку. Після закидання зачекайте, поки вона опуститься на дно, а потім зробіть кілька обертів котушки. Потім знову опустіть насадку на дно. І так доти, доки окунь не клюне.
До речі, шукати зграї окунів потрібно у різних місцях.
Не ловиться в одному — одразу переходьте на інше. Майте на увазі, що ваш здобич найкраще клює з 10:00 до 16:00 години, у найпогодніші дні — з 8:00 до 18:00.
На балансир
Чудовий спосіб ловлі окуня з човна – на балансир. Для цього нам знадобиться легке зимове вудлище довжиною близько 5 м. Для зручності лову можете оснастити його котушкою. Ловіть на блешню (зимову окуневі або балансири) або мормишку («чортика», «мураха», «уралку»). Дрейфуйте над найглибшими місцями, повільно проводячи приманкою в різних зонах.
Порада
Добре також ловити окуня за допомогою вудки поплавця, використовуючи в якості наживки живця.
Мінлива хмарність
Осіння погода не завжди «подобається» рибі. Тому перш ніж збиратися на ловлю окуня у вересні поспостерігайте за погодою, тоді ваша рибалка буде вдалою. Ось прикмети для вдалої риболовлі:
— Захід сонця золотистий або блідо-рожевий (але не червоний);
— Вночі у низинах стоїть туман;
— Вночі прохолодно, а вранці на траві з’являється іней;
— З кожним днем стає трохи прохолодніше, тиск повільно підвищується;
— Температура повітря протягом дня повільно підвищується ( майже до обіду), а потім повільно знижується до ранку наступного дня;
— Предмети на відстані затягнуті серпанком;
— Увечері у лісі тепліше, ніж на полі.
Втомилися сидіти вдома і чекати на закінчення негоди? Ось прикмети того, що скоро погода покращиться — збирайте вудки та гайда на рибалку!
— Хмари ущільнюються і темніють, затяжний дощ посилюється, хмари піднімаються вище, і серед них просвіти чистого неба.
— Напрям вітру змінюється, до вечора він нерідко вщухає;
— температура повітря знижується, а атмосферний тиск підвищується;
— Під час дощу співають півні, а довгі гілки ялинок випрямляються.
Порада досвідченого
Коли починається листопад, знайдіть на водоймі місце, де на воді лежить «килим» з опалого листя. Зазвичай це невелика затока або ділянка біля великого мису. Обережно «підійдіть» до цього місця: під листям зазвичай стоїть чи спить риба, часто велика. Візьміть довгу, легку і міцну вудку, насадіть хробака і закиньте між листочками. Впіймавши пару рибин, змініть місце.
Іван Братко