25 березня 2023 року на сцені Національної опери України відбудеться прем’єра опери Георгія Майбороди «Ярослав Мудрий». Обновлення опера «Ярослав Мудрий» повертається на сцену після 16 річної перерви.
Як зазначає головний режисер Національної опери України Анатолій Солов’яненко, в театрі вирішили відновити оперу, тому що це актуальна постановка, яка “оспівує наше героїчне минуле та порушує питання національної єдності”.
Це одна з найскладніших та наймасштабніших опер в репертуарі. Її можна порівняти, хіба що з «Тарасом Бульбою». У виставі задіяно майже всю трупу театру.
Советnews побував на генеральній репетиції опери «Ярослав Мудрий» у постановці Анатолія Солов’яненка та готовий ділитися враженнями.
Дія воістину масштабна і вражаюча. І як ніколи актуальна саме сьогодні, коли в Україні триває війна.
І головне – це наш, на 100% український продукт.
Це видовищне дійство, яке пробуджує інтерес до нашої багатої історії, дає можливість відчути силу свого коріння та необхідність єднання.
У ролях задіяні найкращі артисти театру, вміло створена атмосфера тієї епохи, з чудовими декораціями і костюмами.
Символічно, що глядачі побачать оперу напередодні Дня театру, того ж дня 25 березня, коли оперу було поставлено востаннє на цій самій сцені 16 років тому.
– «Ярослав Мудрий» – це гідна заміна опері «Борис Годунов», якою, міланський театр Ла Скала відкрив свій театральний сезон, на жаль. Це вперше за двохсотрічну історію театру, коли їх театральний сезон розпочався російською оперою! – розповідає Анатолій Солов’яненко.
Пробували вони двох відомих солістів українців затягнути у цю виставу, але ті відмовилися.
Наразі така тенденція спостерігається: практично всім українським артистам, які виїжджають за кордон, пропонують виконати російський репертуар. І це невипадково. Я теж минулого року отримав дві пропозиції поставити російські опери в Іспанії та Франції. Звісно ж, відмовився це робити.
– Чому таке відбувається?
– Це свідомо робиться через серйозні фінансові впливи у європейські театри. Через офшори вони одержують серйозні гранти, спонсорську допомогу. І саме одна з умов – ставити російські спектаклі та запрошувати туди українських артистів, щоб просувати російську культуру. Це серйозна та послідовна робота, куди вливаються долари та євро. І, на жаль, є й деякі наші діячі мистецтв, які тут у вишиванках ходили та вчили «батьківщину кохати», а за кордоном стали агентами цього впливу.
-Перемога буде поза сумнівами. Як відзначатиме її театр? Постановкою чи концертом?
— Порадимося. Може покажемо «Лебедине озеро» (сміється). А якщо серйозно, гадаю, швидше за все зробимо концерт.
Діючі особи та виконавці
Головні партії виконають найяскравіші солісти Національної опери України: Сергій Магера (Ярослав Мудрий, великий князь Київський), Вікторія Ченська (Інгігерда, його дружина), Лілія Гревцова (Єлизавета, їхня дочка), Наталя Кисла (Анна, їхня дочка), Петро Приймак (Гаральд, витязь Норвезький), Дмитро Кузьмін (Журейко, муляр), Сергій Ковнір (Сильвестр, вчений чернець, Богдан Тарас (Людомир, старий селянин та Стемир), Наталія Николаїшин (Милуша, дочка Людомира), Сергій Пащук (Микита, чернець-художник), Анжеліна Швачка (Джемма, дівчина із Сицилії), Андрій Маслаков (Свічкогас, чернець-переписувач), Олександр Мельничук (Турвальд, варяг), Олександр Бойко (Мирослав, київський боярин) та ін.
Сюжет
Опера Георгія Майбороди «Ярослав Мудрий» була написана 1973 року — це одна з найважливіших вистав, яка зображує історію України. Опера створена за однойменною драматичною поемою Івана Кочерги.
Ярослав Мудрий постає в різні моменти свого бурхливого і наповненого подіями життя: у колі сім`ї – з доньками, які невдовзі виїдуть до інших країн і він уже ніколи їх не побачить, з будівничим Софійського собору Журейком, в роздумах із ченцем Сильвестром, образ якого співвідносний з історичною постаттю митрополита Іларіона, першого русича, поставленого Ярославом на кафедру всупереч волі константинопольського патріарха, який міцно тримав під своєю опікою духовне життя Русі-України.
Державницьке кредо князя – «раніш закон, а потім благодать».
Сюжетно-драматургічна канва опери розвивається за принципом історичної драми. На фоні виразних історичних подій розкривається внутрішній світ князя-мислителя, будівничого і воїна, який крок за кроком переборює підступні інтриги своїх ворогів і недругів. Ярослав Мудрий – могутня, монументальна постать державного діяча, людина багатого внутрішнього світу, сповнений великих поривань у творенні могутньої східнослов’янської держави.
Світлана Борисова. Фото Олександри Злуніциної