У будинку завелася харчова міль? Терміново вживаємо заходів, щоб її позбутися!
Ці комахи, здається, з’являються нізвідки, швидко розмножуються і поселяються в різних крупах, борошні, можуть харчуватися навіть сухофруктами, горіхами та хлібом.
Після зараження ними продукти стають непридатними для вживання.
Звідки вона береться
Навіть якщо ви хороша господиня, яка любить чистоту, метелики можуть залетіти до вас від сусідів або опинитися в пакеті з продуктами з магазину. Якщо доросла особина потрапила в банку з сипким продуктом, зупинити її від розмноження не зможе ніщо!
Вона заразить усі крупи, що стоять поряд в одній шафці.
Тому якщо ви побачили міль на кухні — ваші запаси вже заражені і настав час оголошувати метелику війну! А починати необхідно з личинок – саме вони псують продукти, склеюючи крупи в невеликі грудочки й залишаючи у фруктах та овочах проходи.
Порада
Для успішного виведення молі потрібен комплексний підхід, що поєднує застосування кількох засобів.
Як перемогти
Для початку потрібно знайти місця проживання личинок – перебрати всі харчові продукти. Манка, горох, квасоля, гречка, борошно, спагеті, сухофрукти, кава, чай, какао – моль може жити скрізь. Позбутися її у крупах можна, прогрівши їх у духовці або на сковороді або потримавши кілька днів у морозилці.
Але краще зіпсовані продукти взагалі викинути.
Для знищення яєць та личинок можна обробити кухонні шафи та тумбочки аерозольними інсектицидами. Тільки робіть це обережно, щоб хімія не потрапила до продуктів харчування. Або ретельно промийте місткості та шафи мильним розчином, а потім протріть їх стінки оцтом.
Дверцята залиште відчиненими до повного висихання.
Дорослих метеликів можна просто прихлопнути газетою (літають вони погано), а краще розвісити клейкі стрічки та розмістити спеціальні пастки.
Бабусині методи
У боротьбі з міллю використовуйте народні засоби. До них відносяться листя тютюну, перець, кропива, полин, м’ята, апельсинова цедра, свіжі та сушені квіти лаванди, часник, господарське та суничне мило. Для відлякування молі покладіть невелику кількість натурального репеленту вглиб кухонної шафки. Запах відлякає метелика і не дозволить йому відкласти яйця.
Міль також не переносить запаху герані. Але пам’ятайте, на її личинках народні засоби не діють!
Профілактика
Для абсолютного захисту продуктів від шкідника знищити харчову міль недостатньо. Головне — зробити так, щоб більше не пустити її у свій будинок, зробивши кілька профілактичних кроків:
- Ретельно перевіряйте всі продукти при покупці в магазині.
- Уникайте бакалійної продукції із заздалегідь заниженою ціною (часто заражені міллю та вдруге очищені продукти виходять на ринок за непрямими цінами – адже їх потрібно якось продати).
- Після придбання крупи в магазині бажано прожарити її в духовці, а потім пересипати в контейнери з щільною кришкою.
- Періодично переглядайте запаси круп і при необхідності просмажуйте їх в духовці протягом 15 хвилин при температурі 60 °.
- Утримуйте кухню в чистоті й використовуйте засоби, що відлякують моль.
Чи знаєте ви?
Дорослі метелики харчової молі не харчуються взагалі: у них не розвинений ротовий апарат і немає системи травлення. Та й живуть вони близько тижня, спарюючись буквально на перший-другий день після виходу з лялечки. Доросла особина відкладає до 400 яєць і кожна личинка по кілька разів змінює шкірку. Таким чином, продукти, в яких живе харчова міль, переповнені фекаліями та шкіркою личинок.
Анастасія Іванцова