Зима не за горами. Того й дивись, вдарять морози. Тому потрібно поквапитися захистити свій сад від холодів, що насуваються. Як підготувати сад до зими правильно, знає завідувач сектору розсадництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук, кандидат сільськогосподарських наук Віктор Соболь
Захист від мишей і зайців
Взимку дерева в першу чергу можуть постраждати від мишей і зайців, які в зимовий голодний період не проти поживитися корою.
Щоб убезпечити рослини, слід вжити низку заходів.
Спочатку потрібно прибрати всі бур’яни навколо дерев, адже їх насіння приваблюватиме мишей. Водночас тварини можуть і кору зіпсувати. Щоб позбутися мишей, деякі садівники розкладають під деревами отруєні приманки та пастки. Але здебільшого такі крайності ні до чого. Та й домашні тварини можуть отруїтися – адже для них не перекриєш доступ до саду.
Тому очищення землі від бур’яну цілком достатньо, щоб уберегти дерева.
Захистити взимку дерева від зайців просто – достатньо їх обмотати.
Можна використовувати спеціальну сітку, яка продається у магазині. Як варіант, стовбури можна обкласти засохлими залишками соняшників чи кукурудзи, а зверху обмотати плівкою чи пакувальним папером.
Починати обмотку потрібно від самої землі, ретельно прикриваючи нижню ділянку стовбура, яка найбільш уразлива.
Для обв’язування дерев підійдуть також ялинові або ялівцеві гілки, які потрібно розташовувати голками вниз.
А от обв’язувати стовбур соломою не можна, оскільки вона сама по собі приваблює гризунів
Осіння підготовка ґрунту
Щоб дерева добре перезимували, необхідно підготувати ґрунт у саду. Перш за все, приберіть з поверхні землі опале листя, адже під ними «живуть» дерев’яні паразити, грибки та інші шкідники. Якщо листя вчасно не прибрати, хвороботворні організми легко перезимують і з настанням тепла принесуть садівникові чимало клопоту.
Корисно розпушувати ґрунт навколо дерев – це захистить їх від підземних шкідників, таких як личинки хрущів, дротяника, гусениць шкідливих совок та інших.
Внесення добрив
Перед настанням холодів бажано внести в ґрунт калійні та фосфорні добрива. Осіннє підживлення підвищує концентрацію клітинного соку дерев і в кінцевому результаті – їх морозостійкість. Однак важливо не переборщити з дозуванням, адже такі добрива найчастіше мають різний склад і розбавляються у різній концентрації. Тож уважно читайте інструкцію на пакеті.
Врахуйте також, що добрива не повинні залишитися у верхньому шарі ґрунту – у цьому випадку вони просто не принесуть користі.
Щоб цього не сталося, землю з добривом навколо дерев слід перекопати.
Стрижка чагарників
У жовтні востаннє за сезон можна «підстригти» живоплоти, щоб вони зустріли зиму в хорошій формі. Однак стригти можна лише чагарники, що цвітуть на пагонах поточного року. Ті, що закладають квіткові бруньки заздалегідь, чіпати не можна, інакше виявляться зрізаними більшість бутонів і наступного року рослини не зацвітуть.
Записала Людмила Степанова