сад-город

Як доглядати за ягідними чагарниками після збирання врожаю

ягоды, уход, малина, смородина, ежевика, крыжовник, жимолость

Ось ми і зібрали перший урожай. Поки визріває наступна партія пізніших овочів і фруктів, слід попіклуватися за рослинами, що відплодоносили. Насамперед приділити увагу ягідним чагарникам.

Після знімання врожаю з ягідних чагарників – малини, смородини, ожини, аґрусу, жимолості – ретельно огляньте кожен кущ. Всі поламані, слабкі, хворі, гілки, що ростуть всередину, виріжте, пагони, що сильно витягнулися – обріжте до півтора метри, а погано розвинену молоду поросль – видаліть.

Смородина та аґрус

Виріжте (якщо необхідно) старі гілки біля поверхні ґрунту, залишивши рости нові пагони. Місця спилу замажте садовим варом або присипте товченим вугіллям чи крейдою – це попередить «атаку» на рослину комах і мікробів.

А кущі, яким понад десять років, краще замінити на нові.

Справа в тому, що на «літніх» кущиках (навіть при своєчасному обрізанні і догляді) накопичується хвороботворна інфекція і шкідники, ягоди дрібнішають, дозрівають неодночасно.

крыжовник в саду
Після знімання врожаю аґрусу ретельно огляньте кожен кущик

Порада садівника

Я викорчовую старі кущі смородини відразу після збирання врожаю.

Щоб вистачило часу на підготовку місця під посадку нового кущика.

Викопую яму і поступово заповнюю перегноєм, компостом, рослинним «сміттям», пересипаючи все це землею. У вересні досипаю в яму землі і саджаю молоду рослину. Приймається завжди!

А коли обрізаю кущі, залишаю на дорослих рослинах (яким понад п’ять років) по 25 різновікових пагонів (на трирічках – по 10-15).

Адже на загущених рослинах урожайність завжди нижча і ягоди дрібніші.

Ірина Головиченко, Кіровоградська обл.

ягоды, уход, малина, смородина, ежевика, крыжовник, жимолость
виріжте (якщо необхідно) старі гілки біля поверхні ґрунту, залишивши рости нові пагони

Малина

Потрібно зрізати пагони, що відплодоносили, причому так, щоб не залишалося пеньків на поверхні грунту — в них можуть зимувати шкідники. Не обов’язково чекати, поки опаде все листя — краще робити обрізку відразу після збору врожаю, адже стебла загущають ряди і малинник погано провітрюється, що «на руку» різним шкідникам і захворюванням.

Молоді пагони, що витягнулися за літо, вкоротіть на 5-10 см, щоб дати можливість деревині краще визріти і приготуватися до майбутніх холодів.

А якщо хочете пересадити кущі в інше місце, зачекайте до вересня.

Малина краще візьметься восени, коли спаде спека.

малина в саду
Молоді пагони, що витягнулися за літо, вкоротіть на 5-10 см

Полуниця

Вона повинна йти в «зимову сплячку» акуратною і обробленою, з обрізаним старим листям і новими пагонами. Оптимальним терміном вважається початок серпня – до осінніх холодів саме тоді з’явиться молода поросль. Обрізайте листя та вуса тонким секатором чи ножицями (руками обривати не можна).

Не намагайтеся зрізати лист під корінь — нехай залишиться близько 10 см, так буде легше з’являтися новим пагонам.

Якщо плануєте розсаджувати полуницю – видаліть тільки погане листя (а можна і повністю листовий апарат) і залиште на розмноження вусики зі здоровими розетками, першими від куща. Ці розетки прикопайте в землю, щоб вони дали коріння.

Підживлення

  1. 2 ст. нітроамофоски і 1 склянка золи на 10 л води.
  2. 30 г сечовини на 10 л води (для збільшення майбутнього врожаю).

Кущі смородини, яким понад десять років, рекомендується замінити на нові. А полуниці після трьох років плодоношення.

земляника в саду
Після плодоношення видаляйте вуса, хворе листя, закоренені зайві розетки

Суниця

Після плодоношення видаляйте вуса, хворе листя, закоренені зайві розетки.

Якщо серпень стоїть сухий, поливайте суничні грядки мінімум двічі на місяць. Це потрібно для кращої підготовки рослини до зими і формування майбутнього врожаю.

Для посадки суниці найкращий термін – кінець серпня.

За 2-3 тижні до цього внесіть у ґрунт добрива (суміш перегною, торфу та суперфосфату), перекопайте, вирівняйте поверхню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *