Навіщо та з якого віку людині потрібно робити лікувальний масаж і як дозувати навантаження.
Масаж – не винахід медиків. Він з’явився сам собою. Що робить людина, коли падає і вдаряє коліно? Інстинктивно розтирає хворе місце. Воно зігрівається, посилюється приплив та відтік крові, відбувається знеболювання.
Оздоровити спину
Все наше тіло, особливо спина, має тенденцію до застою. Тому періодично її м’язи потрібно розминати, інакше вони тверднуть, порушується кровопостачання та живлення. Розслаблені м’язи звільняють міжхребцеві диски, які, як подушечки, амортизують весь хребет. Коли людина перебуває у лежачому положенні, спина відпочиває.
А ось під час тривалої ходьби починається компресійне стискання хребта.
Якщо виміряти свій ріст зранку, він буде на 1,5 см більше, ніж увечері. Тому дуже важливо проводити 8 годин у горизонтальному положенні, щоб диски могли відновити свою форму.
Індивідуальне навантаження
При масажі враховується вік, стать та побічні діагнози. Молоді зазвичай витримують сильніший і триваліший вплив, літнім потрібно дозувати навантаження. Але до кожної людини все одно потрібний свій власний підхід. Є, наприклад, дуже чутливі люди — це, як правило, молоді чоловіки з нерозробленими м’язами спини. Вони цілий день проводять в одному положенні за комп’ютером, страждають на головний біль і остеохондроз.
Найсильніші масажі витримують жінки — природа наділила їх великою витривалістю.
Масаж чи спорт?
Чи можна замінити масаж на спорт і навпаки? Ці два варіанти фізичних навантажень не можна порівнювати. Коли людина займається спортом, вона зсередини силою волі змушує м’яз скорочуватися і розслаблятися — це вимагає зусиль. Під час масажу людина розслаблена і за неї зовні все робить масажист. Спорт – це наповнення м’язів кров’ю зсередини, а масаж – зовні, якому під силу зробити м’яз м’яким, відновити його роботу, зняти напругу. Але він не може зробити м’язи сильними (накачати), як це робить фізкультура.
Тому добре поєднувати одне з одним.
Важливо!
Перший показник, що людині процедура підходить, – відчуття комфорту, тепла та затишку, стан відпочинку, сонливості. Після масажу не повинно залишатися жодних слідів, синців та розривів кровоносних судин – вони говорять про непрофесіоналізм масажиста.
Протипоказання
Вагітність, варикозне розширення вен в останній стадії, висока температура тіла, шкірні захворювання під час загострення, хребетна грижа, онкологія, схильність до кровотеч, запалення лімфатичних вузлів. Не можна масажувати ноги у жінок під час місячних.
Рекомендації експерта
Костянтин Червінський, масажист Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Подільського району м. Києва рекомендує лікувальний масаж усім і завжди, починаючи з грудного віку та закінчуючи глибокою старістю.
Грудничкам, доки вони не почали ходити, роблять масаж, щоб тіло росло пропорційно.
Дитину потрібно крутити, тормошити, розминати ручки та ніжки. Це допомагає розвивати вестибулярний апарат. Зазвичай це роблять мами. Діти, що підросли, настільки активні, що потребують масажу тільки в тому випадку, якщо є якийсь діагноз.
Найчастіше на масаж приходять дорослі, які мало рухаються та ведуть сидячий спосіб життя.
Під час масажу м’язи наповнюються кров’ю, відбувається вплив на біологічно активні точки, яких дуже багато на тілі. Це позитивно впливає і на роботу внутрішніх органів.
Масаж показаний навіть якщо у людини хворе серце, наприклад, після інсульту, інфаркту.
В результаті у них навіть підвищується імунітет!
Здоровій людині потрібен масаж із профілактичною метою. Раз на півроку чи рік потрібно проходити курси масажу, найкраще10 сеансів. А через час, за бажанням, можна одноразово проводити загальний масаж тіла. Це буде гарним струсом для організму.
Він настільки важливий, що у нас не ворухнеться жодна частина тіла, якщо зі спинного мозку не піде сигнал до органу чи м’яза. Тому потрібно займатися фізкультурою, щоби формувався м’язовий корсет навколо спинного мозку. Не треба довго стояти, носити в руках щось важке, сидіти в одній і тій самій позі.
Інна Пеленіцина