Різдво Пресвятої Богородиці католицька церква відзначає 8-го, а православна – 21 вересня.
Народження Діви Марії в православ’ї відносять до Дванадесятих, а в католицькій церкві має ранг свята.
У Писанні про народження Марії нічого не говориться, але його подробиці відомі з «Протоєвангелія Якова» — апокрифічного тексту середини ІІ століття.
Споріднені зв’язки
Згідно з переказами, Богородиця народилася в Єрусалимі. Проте православна церква вважає, що батьки Діви Марії жили у Назареті. Відомо, що Йоаким походив із дому царя Давида, а Анна – із священицького роду. Племінниця Анни, Єлизавета, стане згодом матір’ю Іоанна Хрестителя та двоюрідною сестрою майбутньої Діви Марії.
Боже покарання
Життя Йокима та Анни було перейнято духом любові до Бога і милосердя до ближніх. За це їх любили та поважали. Єдине, що засмучувало сімейну пару, — вони не мали дітей, у євреїв це вважалося покаранням Божим. Їхня бездітність стала причиною закидів з боку інших людей. Одного разу, коли Йоаким приніс свій дар Богу, він почув від Рувіма докір: «Навіщо ти перш за інших хочеш принести свої дари Богу? Адже ти недостойний оскільки безплідний!»
Після цього Йоаким пішов у пустелю для посту і молитви.
Явлення ангела
Праведна Анна, коли її чоловік пішов у пустелю, почала ще старанніше молитися Богу і благати про дитину. Одного разу їй з’явився ангел і сказав: «Твоя молитва почута Богом, і ти зачнеш і народиш благословенну дочку, вищу від усіх земних дочок. Задля неї благословляться всі земні пологи. Назви Її Марія». Той самий ангел з’явився і Йоакиму зі словами: «Бог милостиво прийняв твої молитви. Дружина твоя Анна зачне і народить дочку, про яку весь світ буде радіти. Іди до Єрусалима, і там біля Золотих воріт ти зустрінеш свою дружину».
Передбачене Народження
Йоаким повернувся до Єрусалиму, взявши з собою дари для жертви Богові, так і для священиків. Біля Золотих воріт він зустрів свою дружину. Вони розповіли один одному про явлення ангела та його пророкування. Потім вони повернулися додому в Назарет.
Через дев’ять місяців (за дев’ять місяців до Різдва) праведна Анна народила дочку, яку назвала Марією.
Розбіжність
Зачаття святої Анни святкується 9 грудня і називається преславним і святим. Католицька церква у ХІХ столітті проголосила догмат «Непорочного зачаття Діви Марії». Проте православна церква не визнає це зачаття непорочним, вона визнає таким тільки появу Ісуса Христа, який народився від Духа Святого і Діви Марії.
Традиції
У східних слов’ян Різдво Пресвятої Богородиці присвячене зібраному врожаю, родючості та сімейному благополуччю, завершенню польових робіт та закладання основ сімейного добробуту на наступний рік.
У цей день вшановують і дякують Богородиці (Матері Сирій Землі) за зібраний урожай.
Вважається, що Діва Марія дарує добробут, опікується землеробством, сім’єю і особливо матерям. У деяких місцях влаштовують поминки, як у Дмитрівську суботу.
Анастасія Іванова