Народні Свята

Купальська ніч: кохання, вогонь і вода

украинская пара на Ивана Купала

Чому у свято Івана Купала треба стрибати через вогонь, купатися у річці, збирати трави і кохатися? У давнину язичницьке свято Купайло наші предки святкували у день літнього сонцестояння. Ритуали були пов’язані з водою, вогнем і травами. Багато древніх ритуалів зберіглося і донині.

Сила води

Вважалося, що з Івана Купали до дня Іллі вся погань залишає озера, річки та інші водойми. Тож у купальську ніч усі обов’язково купалися.

Вода вважалася цілющою і мала магічну силу, яка допомагала очиститися від всякого зла.

Якщо поряд із селом не було відкритої водойми, то люди парилися в лазнях, а купальськими віниками користувалися надалі до наступного свята.

Порада

Цієї ночі, до світанку, наберіть будь-якої води – вона вважається цілющою, а її властивості такі ж, як у Водохрещеної води, вона не псується і зберігається цілий рік. Для профілактики захворювань п’ють по пів склянки такої води натще.

девушка в воде на праздник Ивана Купала
У купальську ніч усі обов’язково купалися. Вода вважалася цілющою і мала магічну силу, яка допомагала очиститися від всякого зла.

Очищувальний вогонь

  • За народним повір’ям, саме в цей час вода входить у священний союз з вогнем, символом якого стали купальські багаття, які розпалювалися вздовж берегів річок. Люди танцювали, гуляли й, звісно, стрибали через багаття.
  • Вважалося, хто стрибне вище і не зачепить полум’я, той буде щасливим.
  • Між купальськими вогнищами господарі проводили худобу, щоб ту не наздогнали хвороби й смерть. Матері спалювали в багаттях одяг хворих дітей, щоб більше хвороби до них не чіплялися.
  • Вважалося, що в цей час вся нечиста сила виходить із темних місць (відьми, лісовики, русалки, кікімори). І лише купальські багаття могли захистити людей від них.
  • Також підпалювали дерев’яні колеса чи смоляні бочки та скочували їх із гори.
огненное колесо на празднике Ивана Купала
Вважалося, що тільки купальські багаття могли захистити людей від нечистої сили

Магічні трави

Тільки зібрані до світанку трави та квіти могли мати магічну силу. Їх клали на купальську росу, потім висушували та зберігали. Вони використовувалися для обкурювання приміщень та хворих людей, у різних обрядах та у побуті. Наприклад, їх кидали у затоплену піч під час грози, щоб уберегти будинок від удару блискавки. А на поріг та підвіконня клали кропиву, щоб захистити житло від відьом.

Дерева цієї чарівної ночі залишають свої місця і спілкуються між собою шелестом листя. Розмовляють також трави та тварини.

Порада

Опівночі незаміжній дівчині потрібно заплющити очі та нарвати квітів, а потім покласти їх під подушку. Вранці подивитися — якщо набралося 12 трав, то цього року дівчина вийде заміж.

Кохання на Івана Купала

Головними персонажами свята були Купало (Купайло) та Морена (Мара) — символи чоловічого та жіночого началів. Дівчата робили із соломи та трав Морену, а хлопці – Купала. Одягали на опудало одяг, водили навколо них хороводи та співали пісні.

  • Цієї чудової ночі у всіх був шанс знайти нареченого, спокусити, а восени зіграти весілля.
  • У багатьох селах вважалося, що секс цієї ночі — не гріх.
  • Навіть заміжні жінки та одружені чоловіки могли відкрито зраджувати один одному. Не дивно, що багато дітей було зачато на Купала. Вважається, що вони будуть здоровими, розумними та щасливими, бо їх Бог береже.
  • На Івана Купала навіть спеціальний одяг носили довгі лляні сорочки на голе тіло. Щоб тіла були відкриті родючим силам землі та закриті для заздрісних очей.
три девушки в венках в поле
У ніч на Івана купала у всіх є шанс знайти нареченого, спокусити, а восени зіграти весілля

Чи знаєте ви?

Ще одне повір’я говорить, що в ніч на Івана Купала розквітає папороть. Той, хто його знайде, стане знахарем, і жоден скарб від нього не сховається. І хоч папороть не цвіте, біологи пояснюють легенду тим, що існує дуже рідкісний вигляд, який має колосоподібне стебло, що нагадує квітку.

Бенкет на весь світ

Після очищення вогнем накривали стіл, розсаджувалися на березі і починали трапезу: голубці, вареники, бублики-свистуни, сочини, галушки, пироги… Але всі страви були пісними, бо до закінчення посту припадало на Петра, м’ясо і молочні продукти були під забороною. Приготовані на Івана Купала млинці вважалися чаклунськими: якщо дівчина поділиться ними з обранцем, то це зміцнить їхні стосунки.

На Івана Купала здійснюються будь-які бажання, бо цього дня дуже сильна енергетика, а небо відкрите для прохань.

У новому стилі

Після прийняття християнства Івана Купала стали відзначати у день народження Іоанна Хрестителя (з 23 на 24 червня). Після переходу на новий стиль дата перейшла на 7 липня. Але після переходу України на новий релігійний календар з 2023 року святкування перенесли на 24 червня. В результаті свято повернуло зв’язок із сонцестоянням, як і свій первісний зміст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *