Починаючи з середини вересня і до середини жовтня саджають плодові дерева: вишню, сливу, абрикос, аличу, черешню, персик, яблуні, груші… Посадочні ями для них потрібно підготувати заздалегідь, щоб земля встигла осісти.
— При посадці саджанців непогано використовувати основу, до якої можна його прив’язати, наприклад, кіл заввишки 1,5-2 метри, — розповідає наш консультант, агроном-меліоратор Галина Білоусова. – Убийте кілок у яму, поруч помістіть саджанець, розправивши коріння, і засипте ґрунтом, збагаченим органічними добривами (до 8 кг на 1 м2).
Зробіть горбок і обкладіть по периметру дерном, щоб він не розсипався, а деревце підв’яжіть до кола.
Саджаємо та удобрюємо
Як добрива для плодових дерев підійде гній, що перепрів (лише не свіжий!), а також компост. Якщо ґрунт глинистий, потрібно додати крупнозернистий пісок. І навпаки — до пісковика підмішати відро жирної глини. А ось азотні добрива в посадкову яму не вносять – це погіршує приживання рослин.

Після посадки дерева ґрунт потрібно добре утрамбувати і рясно полити.
— Про якість саджанців сигналізує їхнє коріння, — каже Галина. — У здорових дерев вони мають бути свіжими, не підсушеними, не підмороженими, бажано не коротшими за 30 см і з розгалуженими. Якщо коріння підсохло в дорозі, його потрібно опустити у воду на 12-24 години.
Перед самою посадкою слід добре занурити коріння саджанця в глиняну бовтанку (суміш глини та води) густиною, як сметана.
Порада
Розміри ям для кісточкових порід (вишня, слива, черешня, абрикоси, алича) – приблизно 60 см у глибину та 40 см у діаметрі. Для зерняткових (яблуня, груша) – 80 см у глибину, 60-80 см у діаметрі. Для ягідних чагарників – 40х40 см.

Трохи про ягідники
Коли як не у вересні садити і пересаджувати чагарники: смородину, малину, іргу, жимолість, аґрус! Правила ті ж, що й для дерев, лише з деякими застереженнями. Живці повинні бути здерев’янілими, і садити їх у ямки рекомендується похило, під кутом 45°. Окрім аґрусу він повинен стояти прямо.
Не забудьте, що саджанці малини не можна заглиблювати в ґрунт, на відміну від інших чагарників.
Грунт удобрюйте органікою, після посадки чагарники добре полийте і – увага! – Обріжте всю наземну частину так, щоб залишалося по 2-3 бруньки на живці. І тоді все літо вони радуватимуть вас рясним урожаєм!
Висаджувати ягідні чагарники потрібно обов’язково на відкрите місце – вони світлолюбні.
Між рядами дерев вони погано плодоноситимуть. Крім того, ягідні та деревні рослини пригнічують одна одну.