Зробити інгаляцію, виміряти тиск чи температуру можна за допомогою спеціальних приладів: тонометрів, термометрів, інгаляторів.Що треба враховувати під час вибору медичної техніки для домашнього користування?
Тонометр
Вимірювання тиску – важлива частина профілактики серцево-судинних захворювань у будь-якому віці, тому якщо у вас немає тонометра, саме час його купити. Але перед цим — визначитися, який різновид підійде саме вам.
Автоматичний. Цей апарат все робитиме самостійно. Краще купувати модель, яка заряджається від електромережі, інакше не напасеться батарейок. До речі, за поганого заряду такий прилад може давати неправильні показання.
Напівавтомат. Коштує цей пристрій дешевше, ніж автоматичне, а відрізняється лише тим, що вимагає ручного підкачування груші.
Механічний. Хоча «механіка» суттєво дешевша за «електроніку», вважається, що саме вона дає більш точні свідчення. Але таким приладом незручно собі вимірювати тиск — для цього вам знадобиться помічник.
Спосіб кріплення
Для передпліччя. Ідеальний варіант, адже пульс найкраще відчувається саме на плечових судинах.
Для зап’ястя. Іноді може давати невірні свідчення і «брехати», якщо ним користуються люди, яки страждають від судинних захворювань.
Для пальця. Часто дає сильні похибки – від такої покупки краще відмовитись.
Корисні поради
- Візьміть придбаний прилад на прийом до лікаря та порівняйте його показання з даними лікарського тонометра. Це допоможе виявити помилку та розрахувати поправку.
- Якщо апарат «бреше», відповідно до Закону про захист прав споживачів його можна обміняти або повернути протягом 14 днів.
- Важливо вимірювати тиск обох руках. На правій воно вище (різниця може становити до 30 мм рт. ст.), а багато хто міряє лише на лівій, мотивуючи це тим, що правою рукою легше закріпити манжету.
Термометри
Ртутний
Має найвищу точність визначення температури (похибка не більше 0,1 градуса). Крім цього, він універсальний — нема потреби купувати різні прилади для вимірювання температури, наприклад, у пахвовій западині та орально. Щоб продезінфікувати градусник, протріть його тканиною, змоченою спиртом. Але такий термометр має один істотний недолік – пари ртуті небезпечні для здоров’я людини, якщо термометр розіб’ється, то пари ртуті, яка витекла за межі резервуара, можуть спричинити опіки та отруєння.
Безртутний термометр
Безртутний термометр, заповнений галінстаном, а саме сплавом металів: галію, індію, олова і цинку.
Сучасний безртутний термометр має всі переваги звичного для багатьох ртутного градусника – його можна мити та дезінфікувати. Він відрізняється високою точністю вимірювання, має доступну ціну, а головне – його вміст не токсичний.
Електронний (цифровий)
Хороший тим, що повідомляє результат за хвилину, максимум — три. У багатьох градусниках є додаткові функції: запам’ятовування останніх вимірювань, підсвічування дисплея, змінні ковпачки з метою гігієни тощо. Щоправда, електронні термометри не настільки точні, як ртутні, а ще вони працюють від батарейок, які можуть розрядитись у будь-який момент.
Інфрачервоний (безконтактний)
Найсучасніша, але при цьому недешева модель термометрів. Цей прилад вимірює інфрачервоне випромінювання, що походить від поверхні тіла, і трансформує дані у звичні градуси. Щоправда, визначати температуру він уміє лише в деяких місцях (зазвичай це вушні раковини, чоло, віскі).
А ще можливі похибки у показаннях до 0,5 градуса. Такі прилади періодично потребують калібрування.
Інгалятор
Якщо робити інгаляцію над каструлею, гаряча пара може спровокувати носову кровотечу або спричинити опік слизової оболонки. Найкраща альтернатива – компресорний небулайзер (інгалятор). Він не тільки зволожує слизові оболонки, але і вводить ліки прямо в осередок запалення, що сприяють якнайшвидшому одужанню.
Перед покупкою інгалятора зверніть увагу на три основні параметри:
- можливість регулювання обсягу частинок розпилення, щоб вони точно досягали вогнища запалення;
- активізація небулайзера вдихом (при видиху утворення аерозолю зменшується, що дозволяє заощаджувати до 30% ліків);
- наявність дорослої та дитячої масок, ротового та носового мундштука.
Купуємо медтехніку з розумом
- У жодному разі не купуйте медичну техніку з рук — лише в сертифікованих аптеках та магазинах.
- При покупці звертайте увагу на маркування, наявність інструкції, паспорт приладу та гарантійного талона.
- Не купуйте апарати із дефектами (тріщинами, сколами). У таких випадках неможливо гарантувати правильність роботи.
- Фонендоскоп тонометра повинен бути виготовлений з металу, а не з пластмаси. Остання погіршує чутність, та й просто недовговічна.