На нашій дачній ділянці я бачила змію. Вона заповзла. Але тепер хвилююся, а раптом вона знову приповзе і когось вкусить? Що робити?
Ірина Гончар, м. Черкаси
У спеку змії особливо активні, тому дачникам треба бути уважними.
Змія першою не нападає на людину, тільки якщо вважає, що їй загрожує небезпека.
Однак в улюблених місцях проживання – прохолодних тінистих лісах, купах листя чи сіна – помітити змію складно і можна випадково на неї наступити.
Перша допомога
- Щоб отрута не поширювалася далі — вище за місце укусу можна накласти пов’язку.
- У жодному разі не можна відсмоктувати отруту ротом, накладати джгут, робити розрізи, припікання – це сприяє посиленому всмоктуванню токсинів.
- Потрібно випити протиалергічний препарат, а до рани – прикласти щось холодне. Потерпілому слід багато пити, щоб отрута виходила з потом.
- Необхідно терміново доставити укушеного до лікарні, де лікарка введе йому сироватку.
Як уникнути проблеми
У ліс потрібно ходити в гумових чоботях або високих кросівках, які змія не зможе прокусити, і в щільному одязі, що не прилягає до тіла. При поході в ліс найкраще озброїтися довгим ціпком і перевіряти місця, де може опинитися змія.
Якщо ви побачили змію, постарайтеся швидко, але безшумно піти.
Які змії водяться в Україні
Найчастіше зустрічаються три види змій: звичайний, гадюка звичайна і мідянка. З них тільки гадюка вважається отруйною.
Гадюка звичайна
Довжина – до 1 м. Голова має округло-трикутну форму, чітко відмежована від тіла. Забарвлення може бути різним – від сірого до червоно-бурого, з характерною темною зигзагоподібною лінією вздовж усього тіла. Іноді трапляються і чорні забарвлення.
Вуж звичайний
Довжина – до 1,5 м. Забарвлення чорне. На голові специфічні жовті, оранжеві чи білі «вушка». Іноді плаває у воді.
Мідянка
Довжина тіла досягає 70 см. Від інших європейських змій мідянка відрізняється темною смугою, що проходить через око, і поперечними смугами та плямами на тілі. Забарвлення шкіри – коричневе, сіре або червоне (мідне, звідси й пішла українська назва «мідянка»).
Зазвичай ці змії ведуть прихований спосіб життя, тому їх рідко коли можна побачити. Для людини мідянка нешкідлива, адже вона неотруйна.