Почався Страсний тиждень — час смутку і скорботи за Спасителем, коли віряни старанно моляться, дотримуються суворого посту і готуються до свята Великодня.
У 2025 році Страсний тиждень триває з 14 по 20 квітня. У ці дні православні вшановують пам’ять про Ісуса Христа, який прийняв муки на хресті в ім’я порятунку всього людства, а в церквах не проводять обряди хрещення, вінчання та поминання, не святкують дні святих.
Великий понеділок (14 квітня)
За старовинними традиціями він пов’язаний зі прибиранням дому та заготівлею кормів для худоби, щоб у Світлий тиждень, наступний після Великодня, не було потреби працювати. У цей день можна їсти лише хліб, фрукти та овочі.
Великий вівторок (15 квітня)
У церкві читають притчі про десятьох дів, вірного і невірного рабів, талантів і Страшного суду. Ті, хто постить, їдять тільки сиру їжу без рослинної олії. Вважається, що цього дня потрібно підготувати одяг до свята.
Страсна середа (16 квітня)
На службі в церкві порівнюють життя блудниці Магдалини, яка покаялася у своїх гріхах і прийняла від Господа порятунок, і Юди, котрий виявився Його зрадником і прийняв духовну смерть. У Страсне середовище харчування залишається мізерним — сироїдіння без олії.
Чистий четвер (17 квітня)
У цей день необхідно очиститися, викупавшись до світанку, зробити прибирання в будинку та перепрати всю білизну. Крім цього, віряни намагаються донести з церкви до будинку запалені свічки: за давніми повір’ями, це сприяє щастю та добробуту.
Страсна п’ятниця (18 квітня)
Особливо шанується вірянами, адже цього дня Ісус Христос помер у муках на хресті. Раніше в п’ятницю пекли паски та роздавали продукти біднякам. Віряни утримуються від їжі до винесення Святої Плащаниці – символу спокутної жертви Спасителя.
Велика субота (19 квітня)
Цього дня священники змінюють темний одяг на світлий — святковий. Люди намагаються закінчити всі свої справи та прийти на вечірню службу до церкви для зустрічі свята Великодня.
Христове воскресіння (20 квітня)
Страсний тиждень закінчується у неділю. Цього дня Ісус Воскрес.
Христове воскресіння символізує порятунок від зла і початок нового світлого життя.
Урочистий момент настає, коли священник каже: Христос Воскресе!, а всі відповідають: Воістину Воскресе! Після служби навколо церкви тричі здійснюють хресну ходу, а потім розпочинається процес освячення великодніх страв.