будь здоров!

Тополиний пух – винуватець алергії?

Тополиный пух – виновник аллергии

«Зараз на вулиці з’явився тополиний пух. Я страшенно важко переношу цей час, ніс свербить, очі опухають, чхаю. Але прочитала у журналі, що на тополиний пух алергії не буває. Це правда? І як мені в такому разі захиститись від цієї напасті?»

Ольга Морозова, Харків

Як стверджують фахівці, сам тополиний пух не є алергеном. Але він збирає на себе пилок інших рослин, вуличний пил, а також частинки хітинового покриву комах — саме вони викликають реакцію. Тому в розпал цвітіння тополь алергіки так погано почуваються. Щоб дізнатися, що саме ускладнює вам життя у весняно-літній період, зверніться до лікаря та зробіть спеціальні проби.

Врятуватися ж від набридливих білих пластівців можна, дотримуючись нескладних порад.

Будинки

  • Після повернення вимийте руки та обличчя, а ще краще – прийміть душ, щоб змити всі пушинки зі шкіри. Адже вони можуть бути мікроскопічними!
  • Промийте ніс розчином морської солі, щоб очистити носові пазухи: регулярне зрошення носової порожнини таким розчином помітно полегшить стан.
  • Обов’язково переодягніться, а вуличний одяг випріть або хоча б добре прочистіть (скористайтеся роликом, для очищення одягу). Також слід почистити замшеве або текстильне взуття, а також сумки та аксесуари.
  • Якщо у вас ще немає антимоскітних сіток на вікнах, поставте їх негайно! Вони добре захищають від пуху. Якщо немає такої можливості, завісьте кватирки марлею, яку періодично змочуйте водою.
  • Частіше робіть вологе прибирання. Розвішайте по всьому будинку вологі рушники – вони чудово вбирають не тільки пух, а й пил, а також освіжають повітря в спеку.
тополиный пух в городе
Як стверджують фахівці, сам тополиний пух не є алергеном. Але він збирає на себе пилок інших рослин, вуличний пил, а також частинки хітинового покриву комах — саме вони викликають реакцію

На вулиці

  1. Намагайтеся не виходити на повітря з 11 до 18 години – в цей час особливо висока концентрація пуху. Якщо потрібно вийти з будинку, то надягайте медичну маску та сонцезахисні окуляри, навіть якщо немає сонця. Це перешкоджає попаданню пушинок у рот та очі.
  2. Періодично протягом дня змащуйте ніздрі оксоліновою маззю – вона затримує пух і не дає йому проникати у внутрішні носові ходи.
  3. Постійно тримайте вологі серветки під рукою, щоб часто обтирати обличчя.
  4. Ну і, звичайно, обов’язково носіть із собою антигістамінні препарати – їх вам має призначити лікар.

Як борються з пухом

Щоб зменшити кількість пуху, озеленювачі постійно проводять санітарну обрізку гілок у тополь. Насправді пух утворюють лише жіночі дерева. Чоловічі – після висипання пилку усихають та опадають. На сьогоднішній день селекціонери вивели нові форми швидкорослих тополь, представлені чоловічими рослинами, які не утворюють пух.

Винуватці алергії

Останнім часом поширеність алергічних захворювань значно зросла, особливо у економічно розвинених країнах. На даний момент відомо більше 20 тисяч алергенів, проте їхня кількість продовжує збільшуватися.

аллергия на цветение
З кінця травня до кінця липня в повітрі розноситься пилок злакових трав

Як розповіла алерголог Світлана Бичкова, серед основних причин цього вирізняють кілька факторів.

–Насамперед це зниження інфекційної захворюваності. Як не парадоксально це звучить, покращення якості життя, зменшення кількості перенесених у дитинстві вірусних та бактеріальних захворювань призводить до розвитку алергічних реакцій у майбутньому. Крім того, велику роль відіграє спадковість. Потрібно врахувати і негативний вплив довкілля. Відомо, що вихлопні гази, тютюновий дим надають токсичну дію на епітеліальні клітини та сприяють розвитку алергічного запалення.

Дуже важливо, щоб людина чітко розуміла, на що в неї алергія, і намагалася уникати контакту з алергенами.

У середині травня – середині червня найбільш алергійним вважається пилок хвойних дерев: сосни та ялинки. З кінця травня до кінця липня в повітрі розноситься пилок злакових трав: вівсяниці, їжаки, тимофіївки, мятліка, райграсу, лисохвоста, багаття, жита.

Чи є користь від тополь?

  1. Тополя краще за інші дерева справляється із забрудненим повітрям у місті. Вона ефективно утримує в собі металовмісний пил і виділяє в сім разів більше кисню в порівнянні, наприклад, з ялиновими деревами.
  2. Добре поглинає шум (тополине листя приглушує звукові хвилі) і насичує повітря озоном, виділяючи в атмосферу велику кількість фітонцидів.
  3. Належить до розряду лікарських рослин. Тополине клейке листя і весняні бруньки мають лікувальні властивості. Фармацевти з них виготовляють протизапальні, протиревматичні, жарознижувальні, відхаркувальні та сечогінні препарати.

Анастасія Іванова

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *