Новий рік крокує планетою. Як відзначають улюблене багатьма свято у різних країнах? В Угорщині не їдять птицю, на Кубі замість того щоб випити шампанського, з бокалів виливають на землю воду, а в Королівстві Бутан «невдалі» дні та місяці викреслюють із календаря.
Угорщина
На новорічних столах угорців немає гусей, качок, курей. За народним повір’ям, птицю цього дня їсти не можна — відлетить щастя.
Шотландія
Вирушаючи в гості, обов’язково беруть з собою коржик, віскі та шматочок вугілля — тоді наступного року в цьому будинку буде ситно, весело та тепло.
Нідерланди
Опівночі судна в портах починають гудіти та пускати ракети. Цікаво, що в Голландії є ласощі, які готують лише на Новий рік — це… пончики із родзинками.
Австралія
Тут здавна символом щастя вважають сажотруса (коминара). Бувало, люди натовпом бігли за ним, щоб доторкнутися й забруднити пальці сажею — вважалося, що це принесе щастя. Нині сажотрусів менше, але традиція збереглася.
Румунія
До Нового року тут печуть пироги із сюрпризами: дрібними монетами, порцеляновими фігурками, обручками, стручками червоного перцю. Кому що дістанеться — такий і буде рік.
Острів Крит
Перша людина, яка заходить в будинок після Нового року, приносить з собою великий камінь, кладе його на підлогу, сідає та говорить новорічне побажання. На закінчення вона каже: «Нехай золото вагою з цей камінь увійде до вашого будинку!».
Куба
Перед боєм курантів всі кубинці наповнюють свої бокали водою і, коли годинникова стрілка завмирає на 12, виливають її з вікон. Це означає, що минулого року вони бажають усім світлого, як прозора вода, шляху.
Швеція
Тут у Новий рік розбивають старий посуд, для чого діти заздалегідь збирають непридатні чашки та тарілки. Чим більше черепків буде біля порога будинку, тим щасливішим за рік — так вважають шведи.
Південна Африка
Мешканці цього регіону одночасно із Новим роком відзначають день урожаю. Все плем’я збирається у коло на великій галявині. У середину вибігає вождь і починає танець. Потім він кидає на землю гарбуз, що дозрів, і коли він розбивається на шматки, все радісно кричать — почався Новий рік.
Королівство Бутану
Перед святом астрологи складають гороскоп на наступний рік, і якщо бачать, що якийсь період буде не дуже вдалим, то за указом короля цей місяць чи день замінюють іншим. Таким чином, у році може бути два серпня та жодного вересня.
Північ Канади та Гренландія
Тут Новий рік святкують 21 грудня – у найкоротший світловий день північної півкулі. Але в деяких селищах ескімосів зберігся давній звичай – вважати настанням Нового року той день, коли піде перший сніг.
Франція
Кожен господар-винороб просто зобов’язаний з настанням Нового року доторкнутися своїм келехом до бочки вина, привітати її зі святом та випити за майбутній урожай.
Англія
«Перша нога» — так називається поширена у Великій Британії новорічна прикмета, згідно з якою від людини, яка увійшла першою до будинку після опівночі, залежить весь рік. Якщо прийшов радісний і багатий гість, то весь рік господарям супроводжуватиме успіх, бідний чи злий — рік буде важким та невдалим. Важливі й ініціали «першої ноги»: розшифрувавши перші літери імені та прізвища, англійці дізнаються, що чекає на них наступного року.
Східні хитрощі
З кінця XIX століття японці та китайці перейшли на святкування Нового року за загальноприйнятим григоріанським обчисленням, але не відмовляються і від свого традиційного, який настає за місячним календарем.
У такий спосіб винахідливі азіати відзначають свято двічі!
За місячним календарем рік починається в молодик у знаку Водолія (це може бути в проміжку з 21 січня по 21 лютого). Наприклад, рік Чорного Водяного Кролика (Кота) настав 22 січня 2023 року, а завершиться — 9 лютого 2024 року.
Прийдешній 2024 буде роком Зеленого Дерев’яного Дракона. Китайський Новий рік Дракона розпочнеться 10 лютого 2024 року і закінчиться 28 січня 2025 року.
Про прихід Нового року опівночі з 31 грудня на 1 січня сповіщають 108 дзвонів, які доносяться з буддійських храмів. Вважається, що люди мають шість пороків: злість, дурість, легковажність, обжерливість, жадібність і нерішучість. І виявляються вони у вісімнадцяти різних відтінках. Звідси і число ударів, кожен з яких позбавляє людей одного недоліку.
Коли проб’є востаннє, люди виходять на вулицю, щоб зустріти Новий рік із першими променями сонця.
Деякі правила зустрічі Нового року “по-східному” вигадані європейцями. Наприклад, що на рік будь-якої тваринної страви з неї їсти не можна.
Насправді в Японії та Китаї із задоволенням подають до столу запечений або засмажений символ року (кролика, свиню та ін.).
Щоправда, деякі буддисти на Новий рік взагалі не їдять м’яса — вірять, що боги оцінять їхній аскетизм і подарують більше здоров’я. А ще цієї святкової ночі заборонено вбивати живих істот, навіть тарганів — вважається, що вони теж мають право зустріти Новий рік.