«Вино чудовим чином підходить як для здорових та хворих, якщо его вживати вчасно та у належних кількостях», — стверджував Гіппократ.
Лікувальні властивості вина відомі ще з давніх-давен: їм обробляли рани, давали хворим як тонізуючий і загальнозміцнюючий засіб.
Стародавні греки навіть додавали трохи білого вина у питну воду для дезінфекції. І мали рацію!
Як показали дослідження Медичного центру Збройних сил США, розбавлене біле вино, змішуючись із шлунковим соком, має найбільш сильну антибактеріальну дію.
Ворог бактерій
Науково доведено, що природну воду, до якої додано до однієї третини червоного натурального вина, за годину вже можна вважати знезараженою. Збудники будь-якого різновиду тифу гинуть у сухому виноградному вині протягом кількох хвилин, максимум години. Навіть у дуже розведеному вині гинуть вібріони холери.
Додавання вина у воду є доцільним і при інших шлунково-кишкових захворюваннях.
Механізм антимікробної дії вина остаточно ще вивчений. Те, що в ньому присутній алкоголь, пояснення не дає через занадто слабку його концентрацію, яка при розведенні водою стає зовсім незначною. Вчені схильні приписувати цю чудову властивість деяким продуктам розпаду барвників та дубильних речовин.
Друг серця
У вині виявлено елементи, які відіграють роль пасток для шкідливих молекул, що утворюються в організмі людини у процесі харчування. Помірне вживання вина зміцнює артерії, знижує рівень холестерину в крові, протидіє серцево-судинним захворюванням, уповільнює процес старіння.
На початку 90-х у медицині з’явився термін «французький парадокс».
Справа у тому, що у Франції рівень серцево-судинних захворювань приблизно на 40% нижчий, ніж в інших країнах, а середня тривалість життя на 2,5 роки більша. Виявилося, що секрет здоров’я — у гастрономічній пристрасті французів до червоного вина: традиційний щоденний келих цього напою подарував їм надзвичайно здорове серце.
За даними досліджень американських учених, червоне вино здатне захистити головний мозок від незворотних ушкоджень при інсульті.
Рекомендується вживати невелику кількість вина та після перенесеного інфаркту.
Пий, та знай міру!
Не варто думати, що якщо вино корисне, то його можна щодня пити літрами. Головне правило – знати міру.
Найавторитетніше на сьогоднішній день дослідження з цього приводу було проведено у Данії. Згідно з ним, серед жінок, які випивають за їжею 1-2 келихи сухого червоного вина на день, стійко знижується рівень смертності.
Чоловіки, у яких алкоголь виводиться з організму швидше, можуть випивати щодня по три келихи.
Ризик заподіяння шкоди здоров’ю суттєво зростає при щоденному вживанні 600 г вина (жінці достатньо половини цієї дози).
Надмірне питво призводить до порушень діяльності серця, печінки, мозку.
Важливо!
Лікувальні властивості виноградних вин не поширюються на інші алкогольні напої, у тому числі слабкі (пиво, ягідні вина). У них також можуть бути корисні якості, але плутати їх з вином все-таки не слід. Також описані вище достоїнства не притаманні винам, приготованим із гібридних сортів винограду, зокрема «Ізабеллі» та «Лідії» — вони навіть заборонені в Європі та США.
Яким вином лікуватися
- Для підтримки серцевого м’яза: легкі білі та червоні сухі вина.
- При розладі шлунка: червоні сухі екстрактивні вина (Сапераві, Каберне).
- При анемії: 2 склянки червоного столового вина на день.
- Під час атеросклерозу: сухі білі вина з мінеральною водою. Приблизно 500 мл вина, що розбавляється водою (одна третина вина на дві третини води), щодня.
- При авітаміноз: будь-яке натуральне вино.
- Під час грипу, бронхіту, пневмонії: підігріте червоне вино з цукром або медом.
- При туберкульозі: червоне вино у невеликих дозах.
- При виснаженні, занепаді сил: портвейн, мадера, херес (кілька ложок на день).
- Під час блювання: сильно охолоджене сухе шампанське.
- Для профілактики ракових захворювань: сухе червоне вино.
- Для нормалізації підвищеного тиску: херес у невеликих дозах.
- Для відновлення сольового балансу: при тривалих переїздах і зміні часових поясів відбувається знесолення організму, і, щоб відновити баланс, необхідно за день переїзду та наступний день випити близько 750 мл сухого вина.
- При депресії, безсонні: келих червоного вина перед сном.
Увага!
Властивість вина стимулювати виділення слюни і шлункового соку далеко не на користь тим, хто страждає на гастрит і виразку, відчуває напади кольки підшлункової залози. Червоне вино сприяє газоутворенню та активізації процесів бродіння, а це може викликати у таких пацієнтів масу неприємних симптомів.
Жартуємо
Той, хто дійшов до кондиції, сидить за столиком у ресторані, на десерт йому приносять виноград.
— Дякую, — бурмоче він, відсуваючи блюдо. — Я не п’ю вино у пігулках.
Аліна Малиновська