Напередодні Медового Спасу, який ми відзначаємо 14 серпня, важливо нагадати про те, який мед вважається якісним. Солодкі ласощі продають у магазинах, на ринках, в Інтернеті… Як недосвідченому покупцю вибрати правильний мед?
За медом найкраще вирушати на спеціалізовані ярмарки і виставки, де кожен пасічник може надати споживачеві документ про якість свого продукту.
Перевірено та придатно
Старший науковий співробітник лабораторії методів оцінки якості та безпеки продуктів бджільництва, ННЦ «Інститут бджільництва імені П. І. Прокоповича» Людмила Лазарєва розповіла нам, за якими параметрами офіційно досліджується мед.
Аналізи роблять лабораторії великих державних ринків, Центральна Державна лабораторія ветеринарної експертизи та Інституту бджільництва. На документі вказується сорт меду, дата дослідження, відповідність до ДСТУ 4497:2005. Основні показники: колір, смак, аромат, кристалізація, ознаки бродіння, механічні домішки, вміст води, діастазне число, рівень гідроксиметилфурфуролу.
Більш точне і дороге дослідження включає додаткові показники, що дозволяють визначити не тільки доброякісність, а й відповідність певному сорту меду: кількість цукрів, пилковий аналіз, електропровідність, кислотність, співвідношення фруктози і глюкози, наявність антибіотиків.
Маркери натуральності
Якщо в продукті підвищено кількість метилфурфуролу (понад 25 мг/кг), значить, його підігрівали або була порушена технологія виробництва (для надання меду рідкої консистенції, щоб продавати його як свіжий). Такий мед не повинен реалізуватися населенню, сумлінні пасічники здають його на виготовлення кондитерських виробів, при температурі 120 ° ця речовина руйнується.
До складу меду входять різні ферменти. Наприклад, діастаза перетворює складний вуглевод крохмаль на більш простіший цукру.
Наявність її в меді – показник натуральності.
Діастазне число має бути не нижче 10-12 од. Готе (для акацієвого меду – не менше 5).
Перевищення норми залишкової кількісті антибіотиків підтверджує, що ними лікували бджіл на пасіці або додавали в мед, щоб він не забродив.
Правильний мед
Хороший мед повністю розчиняється у роті, має терпкий смак, трохи подразнює горло. Не утворює крупинок при розтиранні між пальцями. Крапля нерозбавленого продукту не залишає на папері мокрого ореолу. Він не піниться, не розшаровується, перетікає безперервним потоком, утворюючи горбок, який плавно розсмоктується.
Якщо ви вирішили зробити запас меду на зиму, але хотіли б переконатись у його якості, купіть невелику баночку і вдома проведіть ще кілька нехитрих маніпуляцій.
Викриваємо обман
Мед на стихійному ринку коштує дешевше, але є ризик купити розбавлений водою або з домішками желатину, цукру, крохмалю чи ще гірше — нехарчових добавок: крейди, глини, воску чи клейстеру. Якщо ви сумніваєтеся у його якості, скористайтеся простими порадами, що дозволяють на місці виявити підробку.
Виявляємо сліди крейди
До меду, розведеного дистильованою водою, додайте кілька крапель оцтової кислоти. Якщо суміш вирує, виділяючи бульбашки вуглекислого газу, то крейда є.
Знаходимо крохмаль і борошно
Розчиніть мед у воді, прокип’ятіть і остудіть, додайте кілька крапель йоду. Якщо є домішки крохмалю і борошна – рідина посиніє. Таку саму реакцію викликає хімічний олівець.
Надлишок води
Зважте однаковий обсяг води та меду (він важчий), різниця між показниками буде питомою вагою меду. Якщо натуральний зрілий мед містить менше 21% води, його питома вага дорівнюватиме 1,42-1,44. Вага розведеного меду знижується до 1,40-1,37.
Через 2-3 місяці після закінчення сезону відкачування будь-який мед, крім акацієвого, зацукрується.
Якщо вам пропонують рідкий – значить, його підігрівали чи він ненатуральний.
Важливо!
Купуйте мед тільки на спеціалізованих виставках чи ярмарках, беріть у вже перевірених постачальників, просіть показати документи, що підтверджують його якість, питайте у пасічника прізвище та адресу його пасіки, і тоді взимку на вашому столі буде натуральний, корисний та лікувальний продукт. Словом – правильний мед!
Інна Пеленіцина