Горіхи – це дуже корисний продукт, що практично незамінний у нашому раціоні. Як у будь-якому насінні, у них міститься енергія майбутнього життя. Які горіхи найкорисніше вживати в їжу, знає Лариса Бойченко, гастроентеролог-дієтолог клініки «Лад».
Для українців найкорисніше їсти ті горіхи, до яких вони звикли — існує генетична пам’ять щодо засвоюваності продуктів. Горіх номер один для українців — грецький, найпоширеніший, найлегше засвоюється, безпечний і корисний, бо росте в Україні мало не в кожному селі.
Наступний за волоським за рівнем популярності – фундук, або лісовий горіх.
І замикає трійку мигдаль: він зростає у Криму, тому генетично українці до нього теж цілком звикли.
Скільки з’їдати щодня?
Жменьку – стільки, скільки поміститься в напівзакритій долоні. Скажімо, волоських горіхів – від двох до п’яти штук, залежно від розміру руки. Це максимум. Якщо людина повноцінно харчується, щодня їсть білкову їжу, каші, тваринні жири, тоді горіхів потрібно менше. Скажімо, половина цієї дози.
Коли краще засвоюються?
Це радше питання не засвоюваності, а калорій. Якщо збираєтеся з’їсти всю денну дозу (жменьку), краще це робити в першій половині дня, щоб калорії не осіли на талії. Якщо потроху додавати горіхи в ранкову кашу, салат, або як присипку до овочів-гриль на вечерю, то можна розтягнути денну порцію на цілий день.
Які горіхи найчастіше викликають алергію?
Кешью, кедрові, бразильський горіх, пекан. Чим екзотичніший для нас горіх, тим вірогідніше виникнення алергічної реакції.
У якому вигляді найкраще вживати?
Всі горіхи, крім арахісу, переважно вживати у сирому вигляді. При термічній обробці (підсмажуванні тощо) вони втрачають як мінімум половину поживної цінності.
Це мають бути свіжі горіхи останнього сезону.
Із чим поєднуються?
Практично з усім, навіть із молоком. Однак я б не радила їх вживати з молочними продуктами, авокадо, жирною рибою чи м’ясом – це дуже поживно, підшлункова може не впоратися.
Горіхи протипоказані:
– при захворюваннях шлунково-кишкового тракту на гострій стадії;
– при цукровому діабеті виключено солодкі горіхи (в т.ч. арахіс);
– Дітям до 1 року. Старшій дитині можна додати в кашку подрібнений волоський або мигдальний горіх (чверть, а пізніше половинку ядра). Пам’ятайте, що до 4-5 років підшлункова залоза ще не сформована, тому ціла жменька горіхів може дитині нашкодити.