Найменша армія світу нараховує 110 солдатів і 22 січня святкує свій День народження. Швейцарські гвардійці – одна з візитівок Ватикану. І хоча багато хто вважає її декоративною армією, це далеко не так.
Швейцарські гвардійці
У середні віки підрозділи швейцарських найманців служили у багатьох європейських державах. Їх цінували за хоробрість, витримку та відвагу, але найголовнішою відмінністю гвардійців була безмежна відданість сюзерену. Ці риси воїнів зацікавили Ватикан.
22 січня 1506 року папа Юлій II запрошує до Риму 150 швейцарських солдатів і після прибуття їх благословляє. Вони й стали першими гвардійцями Ватикану.
Основним їх завданням була охорона понтифіка та громадського порядку. І лише один раз вони взяли участь у військових діях проти армії Карла V 6 травня 1527 року і врятували папу Климента VII. Захищаючи Святий Престол, загинуло 147 гвардійців, у живих залишилося 42. З того часу 6 травня є одним із головних свят Швейцарської гвардії, цього дня новобранці присягають на вірність папі.
Жорсткі правила
Гвардійцем може стати лише громадянин Швейцарії віком від 19 до 30 років, зростом не нижче 174 см. Претендент має бути католиком, не мати сім’ї та пройти службу в армії. Мінімальний термін служби у гвардії – 2 роки, а максимальний – 20 років. Призовний пункт знаходиться у Швейцарії, але остаточний відбір здійснює комендант гвардії у Римі. Жінок на службу не беруть.
Форма гвардійців
На особливу увагу заслуговує парадна жовто-синя смугаста форма гвардійців.
За легендою, її пошили за ескізами Мікеланджело, і вона не змінюється вже 500 років.
Парадна форма буває двох видів: «гала» та «гранд гала». Останню надягають лише на урочисті церемонії.
Її відрізняє особливий шолом, прикрашений страусиним пір’ям, і обладунки. Вона складається з 154 деталей і важить понад 8 фунтів.
А ось повсякденна, синя форма з білим коміром була розроблена кравцем Жюлем Репоном на замовлення Бенедикта XV в 1914 році – його надихнув один із персонажів пензля Рафаеля. Кравець створив костюм у стилі ренесанс, відмовившись від пафосного капелюха, а основним головним убором зробив чорний берет.
Під час патрулювання Ватикану Швейцарська гвардія не має вогнепальної зброї. Цю заборону запровадив папа Павло VI у 1970 році. Зберігання рушниць у казармах було заборонено Другим Ватиканський собор (1962-1965 рр.). Але після замаху на Івана Павла ІІ 13 травня 1981 року доступ до зброї було спрощено.
Як і інші сучасні армії, ватиканська має свою розвідку та антитерористичний підрозділ.
Цікаві факти
- У їдальнях ватиканської армії подають страви італійської та швейцарської кухні, а найулюбленішою закускою гвардійців вважаються баклажани, запечені з томатами та пармезаном.
- Мінімальна зарплата новобранця становить 1300 євро на місяць, не оподатковується податками. Військовослужбовці забезпечуються житлом та харчуванням.
- Військовий корпус гвардійців ділиться на три групи: одна несе вахту, друга підстраховує, третя відпочиває. Групи змінюються кожні 24 години.
- Гвардійцям Ватикану заборонено носити вуса, бороду та довге волосся, а також одружуватися під час служби. Одружуватися вони можуть лише з католичками за спеціальним дозволом, який видається тим, хто прослужив понад три роки та має звання капрала.