Обійми не тільки приємні, а й корисні. Згадайте про це 21 січня, у Міжнародний день обіймів, коли обійматися можна не лише з близькими, а й із незнайомими людьми.
Обійматися приємно – це знають усі. Дитина біжить до мами у втішні обійми, коли у неї проблеми: відібрали машинку, стукнули лопаткою. Дорослі обіймають один одного в біді, радості, любові. Тут не про секс мова, який теж страшенно корисний і стимулює, а саме про безневинні, споріднені або дружні обійми.
Чудові дотики
Ще в середині ХХ століття численні дослідження показали, що немовля, позбавлене материнських обіймів, розвивається повільніше, ніж його ровесники, хоча годують його добре і забезпечують достатній догляд. Недоласкані малюки гірше спали і перетравлювали їжу, сильніше страждали від кольок, більше вередували, гірше навчалися. Матеріалу для таких досліджень було багато.
Після Другої світової війни в дитячих будинках виявилося безліч дітлахів, а у няньок на всіх любові не вистачало.
Дорослим обійми не менш важливі.
Група британських нейропсихологів встановила, що нестача фізичних дотиків (теплих і дружніх, звичайних) може стати причиною анорексії, булімії та незрозумілих безпричинних болів. А шведські психологи під керівництвом Яна Астрома встановили, що 10 секунд обіймів щодня знижують артеріальний тиск у гіпертоніків, знімають стрес, запобігають депресії та зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
А ще обійми зміцнюють імунітет, тож узимку обійматися треба ще частіше!
Італійські медики стверджують, що обійми уповільнюють старіння. Люди, які часто обіймаються і торкаються близьких, живуть у середньому на третину довше, ніж стримані та замкнуті, які не виявляють своїх почуттів.
Як діють «лікувальні обійми»?
Шкіра людини покрита нервовими закінченнями, які чутливі до тиску та вібрації. Коли ми обіймаємось, вони передають сигнали на рецептори, що відповідають за виділення гормонів. Тому під час обіймів зростає рівень ендорфінів (гормонів задоволення), окситоцину (гормону прихильності та довіри), а рівень кортизолу (гормону стресу) знижується.
Всі ці речовини, у свою чергу, регулюють діяльність нервової та серцево-судинної системи.
До речі, таким чином діють не лише справжні тобто реальні обійми, а й механічні.
Ізраїльські медики успішно випробували надувний жилет BioHug («Біо-обійми»), який створює запрограмований тиск на різні ділянки тіла і тим самим знижуються тиск у гіпертоніків на цілих 10 пунктів.
Але, звичайно, обійматися з людьми набагато приємніше.
Важливо!
- Маленьку дитину краще обіймати, присівши навпочіпки, щоб зрівнятися з нею, бути нарівні.
- Хлопчикам поцілунки та обійми потрібні не менше, ніж дівчаткам. Недолік маминих ніжностей призводить до того, що хлопчики, що виросли, не вміють виражати свої емоції.
- Особливо потребують фізичного контакту та теплих обіймів лежачі хворі, інваліди, самотні літні люди.
Скільки потрібно обіймати?
На думку американки Луїзи Хей, авторки книг з популярної психології, на день людині потрібні чотири обійми для виживання, вісім — для підтримки життєдіяльності та 12 — для зростання та розвитку. Скажімо так, щодо виживання вона трохи перебільшує — можна й півроку прожити, ні з ким не обіймаючись, тільки, навіщо потрібне таке життя?
Індивідуальний підхід
Є люди, яким важко вступати у фізичний контакт, навіть потиск руки чи поплескування по плечу викликає у них дискомфорт. Їх легко вирахувати: вони дотримуються дистанції з іншими не менше півметра, уникають натовпів і галасливих вечірок. Таким людям теж потрібні обійми, але не від першого зустрічного, і навіть щира, але безцеремонна доброзичливість їх травмує.
До них потрібний особливий підхід.
Одна година обіймів – $60
2012 року 29-річна американка з Нью-Йорка Джекі Семюел прославилася на весь світ завдяки своєму оригінальному бізнесу. Вона дала оголошення в Інтернеті про те, що продає свої обійми всім охочим.
Клієнт приходить до Джекі, приймає душ, переодягається в домашній одяг і проводить годину, лежачи в ліжку та обіймаючи гарну дівчину.
Зараз у компанії The Snuggery («Місце затишку та блаженства») безліч клієнтів, серед яких самотні ділові чоловіки та жінки, пенсіонери обох статей, кинуті коханці та коханки — загалом усі, кому з якихось причин не вистачає тепла та довіри. Міс Семюел навіть довелося найняти ще кілька «обіймачів», сама вона вже не справляється.
Ольга Воронцова