З давніх-давен 4 березня (за новим стилем) у нас відзначають незвичайне свято — День Герасима Грачевника. Адже в Україну зі спекотних країн одними з перших повертаються граки, а за ними на своїх крилах приносять весну й інші перелітні птахи.
По черзі
Першими з дзвінким весняним криком «вж-ж-ж-ж», схожим на звук заточування ножа, з’являються зелені — лісові «канарки» з огірковим забарвленням. Їх можна почути у міських парках уже наприкінці лютого.
У березні ми чекаємо граків, шпаків, жайворонків та зябликів. Слідом за ними прилітають качки, гуси і лебеді.
А коли дерева обростають листочками, стають помітними «повернені» — ластівки, славки, піночки, очеретянки та солов’ї. На початку травня в небі чується перший вереск стрижів, а числа так 15-го в наші гаї прилітає жовта іволга.
Батьківщина кличе
Чому пташки повертаються додому? Основна причина — зовсім не туга за рідними краями, а те, що в спекотних країнах вони не можуть виводити пташенят (додатково обігріваючи яйця, птахи можуть їх знищити). До того ж тут на них уже чекає велика кількість корму, що з’явився: комарі, мошки, бруньки, трава…
Деякі птахи залежно від «суворості» зими то відлітають, то залишаються. Так нерідко робить різна «дрібниця» – чижі, щиглі, коноплянки.
Звичаї та прикмети
- Якщо граки прилітають раніше, ніж 4 березня, то рік буде неврожайним.
- За поведінкою граків цього дня судять про характер весни: «Якщо граки просто летять на старі гнізда — весна буде приємною, зайва вода втече вся разом».
- У народі кажуть: «Грак на горі — так і весна надворі», «Побачив грака — весну зустрічай».
- Щоб прискорити настання тепла, у день Герасима Грачовника печуть із житнього кислого тіста пташок — «граків».
Цікаві факти
- Грак – постійний супутник тракториста. Поки плуг розпушує ґрунт, птах вихоплює із землі личинок, жучків, черв’яків. Від такого постійного колупання у грака витирається пір’я навколо дзьоба – за цією ознакою його легко відрізнити від чорної ворони. Але молодих граків це не стосується, їх якраз можна з нею сплутати.
- Ворон і ворона — зовсім різні птахи, а не самець і самка. Ворон довший за ворону приблизно на 10 см.
- Пернаті летять клинами, щоб потрапляти в повітряний потік, який створює сусід — він допомагає їм витрачати менше сил. Ватажку в цьому випадку найважче, тому на цю роль «призначають» найвитривалішу особину.
- Деякі лелеки та стрижі під час перельоту періодично засинають. Втомлений птах переміщається в центр клину, заплющує очі і дрімає приблизно 10 хвилин.
- Стрижі та голуби можуть набрати швидкість близько 300 км/год, а чайки здатні прискорюватись приблизно до 160 км/год.