Який мед можна їсти діабетикам й алергікам, чому прополіс порівнюють із блокпостом, який не пускає орків у місто і як позбутися туберкульозу і герпесу за допомогою воскової молі. Поради від досвідченого пасічника Володимира Дмитрука.
Напередодні Медового Спасу Советnews поспілкувався з Володимиром Дмитруком –віце-президентом Спілки пасічників України, головою Братства бджолярів Землі Волинської «Ройовий стан», заступником голови «Гільдії медоварів України» і власником закладу «Медова хата» в Луцьку.
Саме до «Медової хати» і запросив нас господар у гості, де почастував медом, чаєм та медовими напоями. А головне – розповів про лікувальні властивості меду, бо знає про нього все.
«Пасічники – це посередник між бджолами і людьми, – жартує господар. – Тому, щоб люди знали більше про мед, об’єдналися дві родини – Дмитруків та Пасічників, своїми руками зробили ремонт у цьому приміщенні, представляємо продукцію з меду, проводимо екскурсії, розповідаємо про її користь».
Краще менше, та краще
Володимир Антонович бере до рук дві баночки з медом, які різного кольору.
– Ось дивіться, це мед з однієї і тієї ж пасіки з яблучного саду. Але з різницею у три тижні. Той, який відкачано першим, – світлий. Є така тенденція, що на початку літа мед білий, у середині – жовтий, а наприкінці – темний, з гречки.
Так само мед буває монофлорним – з однієї культури та поліфлорним, коли різнотрав’я.
– У меду не лише колір, а й властивості різні, – розповідає Володимир Дмитрук. -Наприклад, липовий гарний при застудних захворюваннях, як жарознижувальний засіб.
Мед з акації лікує шкірні, а також очні захворювання. Його можна в очі закапувати, якщо розвести з водою. Гречаний хороший при анемії, у ньому багато заліза, він лікує шлунок, печінку, кишківник.
Тому я не розумію, коли люди купують трилітрову банку одного меду. Раджу краще купити 6 півлітрових баночок різного меду.
Для діабетиків та алергіків
Усі меди кристалізуються. І це нормальне явище. Адже в ньому є пилок, де і ростуть кристали. У такому меді сахарози-10%, є фруктоза та глюкоза.
А в акацієвому меді мало пилку, і майже немає сахарози переважно глюкоза, яка не кристалізується. Тому він два роки може бути рідким. Акацієвий мед не алергенний. До речі, алергія викликається не самим медом, а квітковим пилком.
І його можна їсти діабетикам і діткам з першого року народження.
Природний антибіотик
Якщо про користь меду знають усі, то про лікувальні властивості продуктів бджільництва, не багато. Володимир Антонович наочно пояснює на рамці із медом.
– Тут бджола відклала мед у стільник, і запечатала восковою кришечкою. Це називається забрус. Перед викачуванням меду він зрізається. Це природний антибіотик. І якщо його взяти в рот і розсмоктати, то він позбавить кровоточивості ясен, стоматиту, фарингіту … Тобто від хвороб горла і ротової порожнини – це природний антибіотик
Омолоджуючий засіб
Коли бджола вмирає, у неї в капсулі залишається трохи бджолиної отрути, а в хітиновому покриві бджіл є речовина хітозан, який виводить радіонукліди та важкі метали. Він розщеплює холестерин, знижує тиск, очищує організм та омолоджує його. Звичайно, помолодшати на 20 років не вийде, але в 60 відчувати себе на 40 цілком реально.
У Японії вже давно зрозуміли користь хітозану, там діє програма оздоровлення нації, завдяки якій люди вживають мертвих бджіл у ресторанах, школах, будинках де проживають люди похилого віку. Бджіл можна підсушувати, розтерти у порошок, використовувати як приправу або заварювати як чай.
Спиртова настойка з мертвих бджіл корисна для чоловічого здоров’я, при підвищеному тиску.
Вбивця туберкульозу
Ці ліки 21 століття, хоча були відомі нашими предками ще з давніх-давен. З наукової точки до вивчення воскової молі підійшов Ілля Мечников 100 років тому. У нього дружина померла від туберкульозу, і він дав собі слово знайти ліки проти цієї хвороби. І хтось йому підказав, що пасічники лікують сухоти якимись личинками.
Як виявилося, вони паразитують лише у бджолиному вулику та поїдають віск. І ця єдина істота, яка харчується воском.
А коли винайшли мікроскоп та вивчали паличку коха, то з’ясувалося, що вона вкрита тонкою восковою плівкою.
Тому при вживанні настоянки з воскової молі знищується ця оболонка і паличка коха гине. Так люди виліковуються від туберкульозу.
Вона ще й розщеплює холестерин і навіть бореться із вірусом герпесу. Чому? Адже вірус убити неможливо, але річ у тому, що в герпесі є воскова складова. Тож такий ефект.
Але обережно з нею, не займайтеся самолікуванням, адже воскова моль як лікує, так і може зашкодити.
Прополіс проти орків
Грецьке слово про-за, поліс-місто. Тобто ця речовина захищає вулик від проникнення чужорідної мікрофлори. Як блокпост, який не пускає орків у місто.
Його можна використовувати як всередині, так і зовні: лікувати горло, зуби, гастрити.
Ми часто на фронт відправляємо прополіс, тому що при його застосуванні рани швидше затягуються.
Я там був, мед пив
У «Медовій хаті» можна продегустувати не лише мед, а й медівки, які приготовані за старовинною технологією. Їх давно вміли робити наші предки. Спирту на той час ще було, а процес бродіння вже був відомий.
При дворах князів, зокрема й Володимира, обов’язково були люди, які зналися на даних процесах. Їх називали медами або медоварами, які прирівнялися до лікарів.
У 2008 році було створено Гільдію медоварів України з метою відродження традицій культури створення медових напоїв та їх вживання.
Готуються такі напої з меду та джерельної води, ні грама спирту у них немає. Витримується щонайменше 1 рік. Міцність напою 14 градусів. П’ється як вино. І скільки б не випив, на ранок немає наслідків. Не дивно, що це один із найпопулярніших сувенірів, який везуть туристи з Луцька.
Світлана Брага. Фото автора