Щоб ваші заготовки зберігалися весь зимовий сезон, важливо правильно підготувати банки і дахки (кришки) для консервації. Тому перш ніж приступати до приготування продуктів, ретельно вимийте кришки, банки з содою, перші прокип’ятіть протягом п’яти хвилин, а другі обробіть одним із запропонованих методів.
Способи стерилізації
Над парою. Поставте на каструлю з невеликою кількістю окропу спеціальну накладку або сітку (наприклад, захист для бризок під час смаження), зверху встановіть банку шийкою вниз. Трилітрову тримайте над парою 15 хвилин, літрову – п’ять.
В духовці. Поставте банки в духовку і витримайте при температурі 120 °С стільки ж часу, що й при стерилізації парою.
Порада
Не варто стерилізувати банки в мікрохвильовій печі, адже в такому випадку знищуються не всі бактерії, відповідно, зростає ризик, що ваша закрутка «вибухне».
Гарячий розлив
Цей спосіб підходить для консервації цілих овочів і фруктів у маринаді або сиропі. При цьому підготовлені і покладені в банки плоди спочатку залийте простим окропом і витримайте 5-7 хвилин. Потім злийте воду і додайте до неї маринад або сироп, доведіть до кипіння і залийте розсіл у банки. Після цього банки негайно закатайте та поставте кришками вниз до повного охолодження.
Триразове заливання
Залийте консервацію киплячим маринадом або розсолом, прикрийте кришкою і залиште на 10-15 хвилин. Потім злийте розсіл і знову доведіть його до кипіння. Цю операцію повторіть тричі і потім остаточно закупоріть банку. У такий спосіб маринуйте огірки, готуйте компоти, тощо.
Пастеризація
Покладіть у каструлю рушник чи ганчірку і нагрійте воду майже до кипіння, але не кип’ятіть. Зменште вогонь, повільно опустіть банки зі вмістом, накриті кришками (але не металевими гвинтовими твіст-офф) так, щоб вода покривала їх по плічка, пастеризуйте зазначений у рецепті час, а потім закатайте. Найчастіше пастеризують вишні, кислі яблука, незрілі абрикоси, помідори та інші овочі.
Слідкуйте за банками із консервацією перші два тижні.
Якщо помітите ознаки псування – розкрийте і переваріть, а потім закатайте знову.
Здуття – ні!
Запобігти псуванню домашніх заготовок вам допоможуть такі рекомендації.
— Намагайтеся, щоб відстань між кришкою і вмістом банки була невеликою (близько 2 см).
— Не використовуйте переспілі овочі і фрукти.
— Дотримуйтесь рецептури (особливо це стосується кількості оцту, що додається).
— Зберігайте закрутки в прохолодному місці (ідеально в льосі).
— Додайте в банку трохи сухої гірчиці (або насіння), спирту або горілки (1 ст.л. на 3 л), або пару шматочків кореня хрону.
Маленькі хитрощі
— Нарізані овочі не зберігайте довше 30 хвилин, відразу ставте варити, щоб зберегти максимум корисних речовин.
— Найкращим варіантом для консервування, на думку відомих кухарів і дієтологів, є морська сіль: у ній міститься понад 40 мікро- та макроелементів, які роблять овочі хрусткими, а консервацію більш корисною.
— Щоб зберегти у фруктах і овочах максимальну кількість вітамінів, використовують такі методи їх збереження, як сушіння і заморожування
Порада
Не використовуйте при консервуванні аспірин – він створює в розсолі шкідливі сполуки, які негативно впливають на печінку і нирки. Краще додавайте лимонну кислоту (1/2 ч.л. на 1 л води), оцет, у тому числі яблучний. А ще краще – сік червоної смородини чи журавлини (на 1 л розсолу – 200 мл) – це зробить вашу консервацію кориснішою.