Національна опера України запрошує своїх найменших глядачів до казки – «Пригоди Піноккіо». Такий вийшов подарунок дітлахам до нового навчального року – балет у постановці Віктора Литвинова на музику Юрія Шевченка.
Прем’єра якого відбудеться 3 та 10 вересня. Не пропустіть!
Советnews побував на генеральній репетиції балету, і побачив як народжується диво. Вперше вистава була поставлена у 2007 році і назвалася «Буратіно та Чарівна скрипка». Нині вона переживає своє друге народження. Сюжет все той самий: з дерев’яного поліна «народжується» бешкетний хлопчик з довгим носом. Тільки тепер він не Буратіно, а Піноккіо з казки Карло Коллоді, котрий, власне, і став прообразом Буратіно Толстого.
Інші герої теж змінили імена й рід занять.
Замість Карабаса-Барабаса на сцені – Хазяїн ляльок, а Лисиця і Кіт працюють наглядачами у театрі маріонеток, яким він керує.
Мальвіна – лялька з блакитним волоссям, Артемон став просто цуциком, а П’єро – зник з казки. Тато дерев’яного хлопчиська – Джепетто працює майстром з виготовлення і ремонту ляльок. У його майстерні зустрічаються Піноккіо і блакитноволоса зламана лялечка, яку згодом полагодять.
І Піноккіо, звичайно ж, у неї закохується.
Всі персонажі, хоч і видозмінені, але дуже яскраві, образи доповнюють чудові костюми та декорації.
Далі тільки встигай слідкувати за пригодами героїв, які супроводжуються прекрасними мелодіями та запальними танцями. Танець Лисиці (Райса Бетанкоурт) і Кота (Андрій Скляр) із милицями – неймовірний!
– І як це, балетні па з милицями виконувати? – поцікавилися ми у Райси.
– Звісно, складно. Головне, їх не кидати і нікого з партнерів ними не вдарити, а то й прибити можна ненароком. До речі, на прем’єрі 3 вересня буде мій син. Йому всього три роки, він уперше побачить балет і мене в ролі Лисиці.
– А чи не заважає вам ніс танцювати? – це питання адресуємо вже виконавцю партії Піноккіо Микиті Кайгородову.
– Ніс мені клеїли півгодини, і він чудово підійшов. Танцювати він зовсім не заважає, головне партнерку ним не клюнути випадково.
Балетмейстер Віктор Литвинов сказав.
“Найголовніше, що спектакль закінчується тим, що ляльки перетворюються на людей. У нашій історії добро перемогло над злом не шляхом відплати, а завдяки чарівним перетворенням і сили любові”.
І ми щасливі, що під час війни можемо подарувати дітям казку.
Треба сказати, що репетиція проходила 1 вересня, у день народження київського композитора Юрія Шевченка, який покинув цей світ у березні цього року. Але його творчість продовжую жити. Юрій Шевченко встиг до своєї смерті разом із Віктором Литвиновим написати лібрето оновленого балету «Пригоди Піноккіо».
У цей день усі згадували талановитого композитора, особливо ті, хто його близько знав.
– Творчість Юрія Шевченка – це світовий рівень, – каже диригент – постановник балету «Пригоди Піноккіо» Герман Макаренко. – Я мав честь виконувати за кордоном його твори і завжди його музику глядачі сприймали на рівні Моцарта.
– Ми з ним дуже цікаво познайомилися, – згадує Віктор Литвинов. – Хоч, ми і корінні кияни, але зустрілися у Канаді, куди нас запросила відома українська танцювальна компанія у 1992 році. Я робив для них вистави, а Юрій писав музику. Так, у місті Едмонт розпочалася наша дружба і співпраця.
А ще він розкрив один секрет. У жовтні він із трупою розпочинає роботу над балетом «Різдвяні пригоди Піноккіо».
– Ми задумували «Піноккіо» як спектакль, який трансформуватиметься, видозміняться залежно від часу, тому до Різдва в ньому з’явиться і новорічна магія, і ялинка, і чудова обробка «Щедрика», яку зробив Юрієм Шевченком, саме вона стане лейтмотивом різдвяного балету.
Світлана Борисова. Фото Олександри Злуніциної