Зимові свята продовжуються. Настав час зустріти китайський Новий рік. До речі, дата його приходу варіюється з року в рік. 2024 року він настане 10 лютого і завершиться 28 січня 2025 року. Символ нового року – Зелений Дерев’яний Дракон.
Протягом двох тижнів у Китаї та інших країнах Східної Азії жителі відзначатимуть Новий рік. А ми розповімо чому у китайців у пошані червоний колір, як вони захищаються від злих духів, хто такий нянь і що символізують пельмені.
Потужний символ
Нагадаємо, що дванадцять китайських знаків зодіаку – це цикл із 12 років. Кожен рік відповідає певному знаку тварини. Це щур, бик, тигр, заєць, змія, кінь, коза, мавпа, півень, собака, свиня та дракон, який єдиний з них міфологічна істота. Він символізує силу, шляхетність, честь, удачу та успіх.
Дракона вважають найпотужнішим знаком традиційної китайської астрології.
Подвійне свято
Щоб ви знали, у Китаї настане 4721 рік, а не 2024, як у нас. І все тому, що у Піднебесній живуть за місячним календарем. Крім того, кожен Новий рік відзначають у різний час, який припадає на період між 21 січня та 21 лютого.
Друга його назва – Свято Весни, адже в цей час починає прокидатися природа.
На честь цього жителі Китаю влаштовують масштабні квіткові та мистецькі ярмарки та різноманітні фестивалі.
Червоний колір
Готуючись до свята, люди прибирають та прикрашають удома картинками: символами щастя, парними написами, а також аксесуарами червоного кольору.
Вони дарують один одному червоні пакунки з монетками, подарунки у червоних пакетах, одягаються у червоне, вважаючи, що це оберігає від зла.
З цією традицією пов’язана така легенда. Одна китайська сім’я довго не мала дітей. А коли первісток нарешті з’явився, батьки чергували біля його ліжка, навчаючи дитину загортати монети у червоний папір. Одного разу вони ненадовго відійшли, і в цей час до нього проникнув злий дух Суй.
Але він нічого не зміг зробити дитині, бо злякався яскравого пакунка і втік.
За іншою версією, його налякав червоний одяг, у якому був малюк.
Риба та пельмені
Без цих страв не обходиться жоден китайський Новий рік. Слово риба (юй) у китайській мові співзвучна зі словом «достаток», і її їдять, бажаючи, щоб усе найкраще з минулого року залишилося в наступному. Пельмені ж нагадують своєю формою традиційні зливки золота і срібла, які у давнину були у ході Китаї, тому вважаються символом багатства.
Варити пельмені починають опівночі під звуки феєрверку.
Легенда про Няня
Зі святом пов’язана і така легенда. На великій китайській горі здавна живе хижий звір Нянь (перекладається як рік).
Нянь поїдає все — від комах до людей, тож його раніше дуже боялися.
Поки не з’ясували, що він сходить із гори лише раз на 365 днів — в новорічну ніч, а вранці повертається додому. Щоб випадково не впустити до будинку непроханого гостя, ніхто не мусить спати до ранку. Вважається, що Нянь боїться червоного кольору та гучних звуків. Щоб він не проник у будинок, китайці залишають на порогах будинків їжу.
Чим більше частування — тим добрішим буде звір.
Леви проти слонів
Традиційно на китайський Новий рік під гучний бій барабанів влаштовують танці «левів», танці «драконів» та вистави на ходилицях. Одна з версій походження такого карнавалу пов’язана з тим, що в давнину китайці часто воювали з південними народами, які використовували у битвах бойових слонів, внаслідок чого здебільшого перемагали.
Але одного разу один із воєначальників здогадався застосувати на полі бою левів, яких слони страшенно боялися.
Але оскільки їх у Китаї не було, воїни використовували для цього яскраво розфарбовані опудала з намальованими вищирами.
Ідея вдалася – китайці стали перемагати.
Розклад урочистостей
Раніше новорічні урочистості у Піднебесній тривали понад місяць, але зараз скоротилися до двох тижнів. Кожен день має свої традиції. Так, у другий день року заведено відвідувати батьків і молитися у храмах, у третій у деяких регіонах не можна ходити в гості, а в інших зять висловлює повагу батькам дружини, приносячи їм мандарини та апельсини.
Натомість він отримує червоний конверт із дрібними грошима на щастя.
- У четвертий день китайці намагаються задобрити божество домівки солодким рисом.
- У наступні дні заведено сидіти вдома, а ось найсприятливіший період для походів у гості — з шостого до дванадцятого дня.
- У тринадцятий день китайського Нового року заведено очищати організм — їдять лише варений рис, а з чотирнадцятого на п’ятнадцятий, коли настає повний місяць, китайці відзначають Свято ліхтарів.
Як зустріти китайський Новий рік правильно.
Настя Іванцова