Стародавні слов’яни вважали, що 3 березня бог родючості Ярило брався за соху та борону, перевіряючи їхню готовність до весняних польових робіт. Цей день називають Ярилін день або Ярило з вівсянкою.
Вважали цього дня і вівсянку — пташку, яка мала славу вісницею швидкого тепла. Поки чоловіки оглядали та перевіряли інвентар, жінки пекли вівсяники – вівсяне печиво. Отже, є привід приготувати страви з цієї корисної крупи.
Заряд енергії
Всіх нас з дитинства пригощали вівсяною кашкою, примовляючи, що це найкорисніша страва на світі. І це справді так.
У вівсянці багато вуглеводів, а вуглеводи – чудове джерело енергії. Складні вуглеводи забезпечують організм бадьорістю та енергією до самого вечора.
Людям, які страждають на зайву вагу або мають проблеми зі шлунково-кишковим трактом, вівсянка просто необхідна. Протеїни та клітковина сприяють збільшенню саме м’язової тканини, а не жирового прошарку.
Корисна вівсяна каша при діареї чи здутті живота.
Багатий на овес і антиоксиданти — а вони захищають клітини нашого організму від агресивних чинників довкілля та допомагають продовжити молодість. Вівсяна каша підвищує імунітет і допомагає протистояти застуді.
Корисні властивості
- Фосфор і кальцій зміцнюють кісткову систему, коріння волосся та нігтьову пластину.
- Залізо та мінерали запобігають розвитку серцево-судинних захворювань.
- Йод сприяє розумовому розвитку.
- Калій та магній знімають м’язову втому, а також рекомендуються при судомах.
- Вівсянка має низький глікемічний індекс, який нормалізує рівень цукру в крові, особливо це є актуальним для людей з діабетом.
- Овес має загоювальну дію, знижує ризик раку шлунка, протидіє канцерогенним речовинам, покращує роботу ендокринної системи.
Одиничний виняток
Вівсяну кашу не можна їсти людям із глютеновою ентеропатією (целіакією) — це захворювання передається у спадок. Хворим протипоказані деякі продукти, такі як пшениця, жито, овес та ячмінь, — у них містяться білки, які ушкоджують ворсинки тонкої кишки та спричиняють порушення травлення.
На тлі цих розладів формується харчова алергія та непереносимість коров’ячого молока.
Протипоказання також є при серцевій та нирковій недостатності.
Варимо кашу
- Спочатку ретельно промийте цілісні зерна вівса або вівсяні пластівці під проточною водою. Для зручності використовуйте друшляк.
- Залийте молоко або воду (або те й інше) в каструлю, де вже знаходиться крупа.
- Вівсяна каша на молоці вийде смачніше, але корисніше все ж таки вівсянка на воді.
- Вівсяну кашу з цільних або подрібнених зерен варіть на малому вогні близько півгодини при постійному помішуванні.
Мед уже при 40 °С теряет свои полезные свойства, поэтому не добавляйте его во время приготовления. Целесообразнее сдобрить медом уже готовую овсяную кашу.
Геркулес чи вівсянка?
Вівсяні пластівці, або геркулес, роблять із того ж вівса, але за іншою технологією. Спочатку зерно очищають, потім пропарюють і розплющують тонкі пелюстки гладкими вальцями. Оскільки ці пластівці пройшли термічну обробку, то порівняно з вівсянкою вони не такі корисні й не рекомендуються для щоденного вживання. Пам’ятайте: геркулес готується з круп вищого ґатунку. З вівса першого сорту готують вівсяні пластівці «Екстра»: № 1 – з цілої крупи, № 2 – з різаної та № 3 – швидко розварюються, також із різаної крупи.
Переважно варити кашу не з пластівців, а з цільної крупи – в ній більше корисних речовин.
Їсти вівсянку краще за теплу, а не гарячу — так краще для шлунка.
Народні прикмети
- Приліт вівсянки цього дня обіцяв швидке настання тепла.
- Снігу надує – хліба прибуде, вода розіллється – сіна набереться.
- Проте погода була ще мінлива, про що свідчить приказка: «Зверху тече — знизу морозить».
- Якщо береза опушиться раніше за клен – літо буде сухе, а пізніше – дощове.
- Як тільки з’явилися проліски – настав час висівати в будинку овочі та квіти на розсаду.
Настя Иванцова