Свято Усікновення глави Іоанна Предтечі православна церков відзначає 11 вересня за Григоріанським календарем. Греко-католицька церква України у зв’язку із переходом на новий юліанський календар – 30 серпня. Його смерть, як і життя, є прикладом до покаяння.
Іоанн Хреститель прославляється Церквою як «янгол, і апостол, і мученик, і пророк, і свічник, і друг Христа, і пророків предтеча, і в народжених найчесніший, і світліший Слова голос».
Висновок
Євангеліє від Матвія і Марка переносить нас у далеку Палестину, за часів, коли після смерті Ірода Великого римляни розділили територію на чотири частини і в кожній з них призначили свого правителя – тетрарха. Галілеєю, де жив Іван, керував Ірод Антіпа, який мав за законну дружину, дочку аравійського царя Арефи. Але залишив її та співмешкав з Іродіадою, дружиною свого брата.
Іоанн Хреститель неодноразово докоряв Ірода у гріхах, чим викликав гнів його коханки.
За свої вчення він був ув’язнений тетрархом у в’язницю. Щоправда, Ірод Антипа не наважувався стратити Іоанна, оскільки шанував Хрестителя як пророка, та й боявся народного гніву.
Підступність
Відверті та сміливі слова Іоанна дуже не подобалися Іродіаді, вона мріяла вбити його. І така можливість їй надалася. У день народження Ірода було запрошено багато гостей, вони співали та танцювали, а особливо захопив царя танець дочки Іродіади – Соломії. На знак подяки цар пообіцяв їй усе, що вона захоче.
Соломія, порадившись із матір’ю, попросила у Ірода …голову Іоанна Хрестителя.
Ірод засмутився, але слово дотримався. До Івана в темницю відправили воїна, який обезголовив його, поклав голову пророка, що стікає кров’ю, на тацю і вніс до бенкетного залу. Ірод Антіпа передав блюдо з головою Соломії, яка, своєю чергою, віддала трофей матері.
Поховання
За переказами, голова все ще продовжувала викривати Ірода та Іродіаду, тоді співмешканка тетрарха проколола язик пророка шпилькою і закопала голову на те місце, куди зливали нечистоти. Але Иоанна, дружина царського домоправця Хузи, таємно відкопала голову і поклала її в посудину, яку поховала на горі Олеонській. Учні Іоанна Хрестителя забрали тіло пророка і поховали його у Севастії.
У 362 році за наказом імператора Юліана Відступника язичники розкрили могилу Іоанна Хрестителя і спалили його останки. Проте християнам вдалося придбати їхню частину та переправити до Олександрії, де мощі зберігаються досі як найбільша святиня.
Справедливість
Коханців спіткала кара. Батько залишеної Іродом дружини завдав йому нищівної поразки у війні. Дізнавшись про те, що люди гнівалися на Ірода за вбивство Іоанна, римський імператор Калігула заслав його разом з Іродіадою та її дочкою до Ліону, а потім до Іспанії. Там і загинула Соломія, провалившись на річці під кригу.
Земля не могла носити також Іродіаду та Ірода, і вони провалилися в прірву, що раптово розверзлася під їхніми ногами.
Народні традиції
У день Усікновення глави Іоанна Предтечі слід дотримуватися суворого посту. Крім того, не можна нічого різати, брати в руки ножі та інші гострі предмети, тобто все, що нагадує про мученицьку смерть святого. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непогожою, то буде йти дощ. Також не можна їсти що-небудь, що лежить на блюді, оскільки на ньому лежала голова Івана. Це єдиний день року, коли приготування борщу вважається гріхом.
Картоплю 11 вересня прийнято варити у мундирах, гарбуз запікати, а хліб відламувати руками.
На Усікновення глави Іоанна Предтечі просять про зцілення ті, хто страждає головними болями. Також у цей день у лісі збирають лікарські корені.
Також є така прикмета. Якщо у цей день ви зустрінете білого собаку, то вважайте, що вам пощастило, пригостите його чимось смачним.
Білий собака вважається символом достатку, удачі та добробуту. Можливо, таким чином, сам Іван Хреститель благословляє вас.
Анастасія Іванцова