Який рибалка не мріє скуштувати гарячої, ароматної та наваристої юшки з щойно виловленої риби! Але як зварити уху правильно?
Це не просто рибний суп.
Це ціла філософія зі своїми тонкощами та секретами. Але якщо вам здається, що приготувати юшку занадто складно, то поспішаємо заспокоїти: маючи в арсеналі казанок, цибулину і сіль, а також озброївшись нашими порадами, ви неодмінно будете задоволені своєю стравою!
Отже, для смачної ухи вам знадобиться.
Правильна вода
Головна умова для смачної ухи – м’яка вода. Багато рибалок говорять, що її потрібно зачерпнути з водоймища, де ви рибалити. Однак для цього, звичайно, треба бути впевненим, що вона відповідає екологічним нормам. Добре, якщо поблизу є джерело — вода в ньому чиста і смачна.
Перша рибка
У холодну воду потрібно буде покласти всю «дрібноту», яку вам вдалося зловити.
Підійдуть маленькі йоржі, окуньки, краснопірка.
Вовтузитися з чищенням луски не потрібно – просто виріжте зябра або відріжте голови і випатрайте рибку, потім ретельно промийте її. Після варіння цієї маленької рибки бульйон потрібно буде процідити, але на природі це зробити складно, тому перед зануренням у воду покладіть рибку в марлю і зав’яжіть її на вузол.
Велику цибулину очистіть і поділіть на четвертинки, не дорізаючи до кінця – так вона віддасть свій сік, але не плаватиме в ній. Вкиньте три горошинки запашного перцю. Варіть цю рибку близько години, додавши сіль відразу після закипання води.
Потім марлю з рибку і цибулю дістаньте.
Друга закладка
Тепер потрібно зварити шматки риби середнього розміру: карася, коропа, в’язя, головеня, ляща — загалом усе, що зловите, крім сома, який підходить тільки для смаження. Риба повинна бути очищеною та випотрошеною. За бажанням додайте 2-4 картоплини, нарізаних великими шматками. Варіть другий бульйон 30-45 хвилин, після чого рибу вийміть та їжте окремо.
Найбільші вершки
Тепер закладаємо в уху шматки найбільшого вашого вилову, гордості сьогоднішньої риболовлі – судака, сазана, коропа, щуки.
Щоб риба не розварилася, перед опусканням у киплячу юшку натріть її сіллю.
Вкиньте спеції, але зовсім небагато: 3-5 горошинок чорного перцю і пару листочків лавра.
Варіть юшку 15 хвилин на повільному вогні, потім перевірте готовність риби, проткнувши її паличкою наскрізь – вона повинна легко проходити. Або подивіться чи м’ясо відокремлюється від кісток — якщо так, то риба зварилася.
Після цього влийте у юшку 50-100 г горілки, зніміть казанок з вогню, накрийте кришкою і дайте настоятися приблизно 20 хвилин.
Потрійна юшка готова. Смачного!
Кухарські хитрощі
- Потрійна уха називається так тому, що вариться в три заходи: дрібна рибка забезпечує наваристий бульйон, середня — ніжний смак і аромат, а найбільша риба гарно виглядає у тарілці.
- Оптимальною для юшки є така пропорція: 1 кг риби на 1-1,5 л води.
- Для смачної ухи потрібно брати не менше двох сортів риби, але і не більше чотирьох.
- Якщо дрібну рибу чистити ліньки або ніколи і уха почала гірчити, то просто опустіть в юшку жменю чистого дерев’яного вугілля або загасіть в казанку палаюче поліно.
- Якщо раптом пересолили юшку – не біда. Відваріть у ній 2-3 цілі картоплини або додайте трохи цукру.
- Мутну юшку допоможе освітлити звичайне яйце. Відокремте білок, збийте його в піну і влийте в уху, а потім процідіть її.
- Наприкінці, перед зняттям з вогню, можна вкинути у казанок шматочок вершкового масла.
- Чим свіжіша риба — тим смачніша уха!
Уха з морської риби
З морської риби також можна зварити знатну уху. Для неї підійде морський окунь, тріска палтус, нототіння, вомер. А щоб приглушити специфічний запах морської риби, у тарілку з ухою можна покласти скибку лимона або додати трохи лимонного соку.
Уха в Україні
На території нашої країни ця страва відома вже багато тисячоліть. І варили її у кожному регіоні по-особливому.
— Чим південніше — тим частіше у рецепті можна зустріти помідори.
— На Поліссі в уху додають сушені гриби.
— Одесити люблять рибний «кіжок» — юшку без будь-яких добавок, до якої потім кожен додає за смаком суміш із товчених томатів, часнику та зелені.
— Таврійські рибалки варили уху з тюльки і навіть оселедця, щедро заправляючи її сметаною.
— На Черкащині варять юшку з голів і хвостів свіжої річкової риби та старого сала.
— Рибалки з низин Дністра варять уху з дрібної рибки срібного кольору і бульйон тільки трохи підсолюють і її називають «присолом».
Іван Братко