У Старий Новий рік в Україні прийнято готувати багату кутю, щедрувати і ворожити.
За старих часів вважалося, що в новорічну ніч сходяться Сонце і Місяць, і це є початком всього нового. Згідно з православним календарем, 13 січня – день пам’яті преподобної Меланії, яка уособлювала Місяць, а 14 – святителя Василя Великого (символ Сонця). Вважалося, що цієї ночі Маланка вийшла заміж за Василя.
Тому і святкувати Старий Новий рік треба весело та галасливо, як весілля.
Щедрий вечір
На відміну від Святого Різдва, накривають не пісний, а багатий стіл, де переважають м’ясні страви. Адже гостей потрібно приймати як дорогих гостей! Вдруге протягом зимових свят готують кутю, яка називається щедрою. Варити її потрібно рано-вранці, ретельно стежачи за процесом: якщо кутя вилізе з горщика або сам він трісне — бути біді. Тому якщо каша вдавалася, її з’їдали всю не залишаючи нічого, а якщо ж збувалася погана прикмета — викидали разом із горщиком, бажано в ополонку.
Випікають і спеціальні хліби – «Маланку» та «Василя».
До новорічної вечері за стіл прийнято сідає усією родиною. Важливо, щоб одяг у цей день був ретельно випраним і чистим.
Ряжений-наряджений
Цей вечір — не просто гуляння, а справжній карнавал і обов’язково з хлопцем, переодягнутим у Маланку.
Напередодні Нового року за старим стилем будинок мають відвідати щедрувальники, які «водять козу».
Серед ряжених часто зустрічаються образи Маланки, Василя, діда з бабою, цигана, ведмедя, журавля, кота… Маланка — це хлопець у залатаній спідниці, старій хустці, брови та очі підведені сажею, обличчя вибілено крейдою, щоки та губи нафарбовані буряком. Врахуйте, що Маланка дуже любить цілуватися з усіма, хто їй стрінеться, так що і ви ризикуєте бути вимазаними її «косметикою».
Щедрий вечір слід провести весело, щоб весь рік був щасливим.
Другий шанс
Хлопці цього вечора могли отримати другий шанс — якщо раніше сватання пройшло невдало і було отримано відмову у вигляді гарбуза, у вечір напередодні Нового року наречені мали право повторити спробу. Дівчата ж на Маланку любили ворожити.
«Загадає дівчина красна під Василя – все збудеться, а що збудеться – не минає!» – говорили в народі.
Цікаво
Вважається, що в ніч із 13 на 14 січня рослини розуміють людську мову, а тварини й самі розмовляють по-людськи. До речі, тварини цієї ночі могли поскаржитися Богу на господарів, якщо ті погано з ними поводяться. Тому в цей день худобу доглядають ретельніше: добре годують, чистять, пестять. А ще цієї магічної ночі незрячі можуть прозріти.
На щастя, на здоров’я
На святого Василя з ранку в кожну хату йшли хлопчаки та хлопці — «новолітники» (тепер їх називають посівальниками) та засівали хату зерном зі словами: «На щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб уродило більше, як торік — коноплі під стелю, льону по коліна, щоб у вас, хрещених, голова не боліла!».
У цей день прийнято виносити з будинку дідуха, який належить спалити до ранку, та так, щоб дим обкурював сад, а попіл лягав на поля для гарного врожаю.
Де коза ходить?
Козу, якою був хлопець у вивернутому навиворіт кожусі, заводили в хату «на достаток».
Увійшовши до будинку, коза лякала всіх, намагаючись баднути рогами.
А потім приходили стрільці та її… вбивали. Навіщо? Адже це тварина — символ родючості: «Де коза ходить, там жито народить» (до речі, й досі частинку нескошеного поля називають козою). Очевидно, це символізувало зимову «смерть» ниви.
Однак у ритуалі головне – не смерть кози, а її відродження, воскресіння.
Для цього потрібно її розсмішити. Сміх має магічне значення — відганяє злі сили, крім того, якщо сміятися новорічної ночі, то й весь рік пройде весело та щасливо.
Народні прикмети
Якщо у Старий Новий рік на вулиці тепло, то літо буде з дощами, якщо йде мокрий сніг, слід чекати хорошого врожаю.