М’якуш, і насіння, і квіти, і навіть листя гарбуза мають лікувальні властивості і їх можна використовувати при лікуванні багатьох захворюваннях. Отже, розповідаємо які хвороби лікує гарбуз.
При захворюваннях серця, гіпертонії, анемії, набряках, атеросклерозі їжте гарбуз весь сезон у сирому вигляді (500 г) або у вареному, запеченому вигляді, додавайте в каші.
Особливо смачна пшоняна каша з гарбузом.
При хворобах печінки, жовчного міхура, холециститах, хворобах нирок рекомендують включати до свого раціону такі каші по 100-150 г двічі на день.
При цьому слід обмежити вживання солодощів та хлібобулочних виробів.
При дієтичному харчуванні людям із надмірною вагою потрібно додавати гарбуз у запіканки, супи, салати. Гарбузова дієта, під час якої вживається як сира, так і варена м’якоть, допомагає при серцевих та ниркових набряках, сприяє виведенню зайвої рідини з організму та схуднення.
Завдяки гарбузу можна скинути за два тижні вісім кілограмів.
При опіках, екземах, запаленнях шкіри добре робити компреси з м’якоті гарбуза. Для цього натріть її на великій тертці, відіжміть, прикладіть до уражених місць на марлевій пов’язці, зафіксуйте.
Непогано чергувати компреси з м’якоті та із гарбузового соку.
Важливо!
З обережністю вживайте гарбуз при виразці шлунку, дванадцятипалої кишки, гастриті зі зниженою кислотністю. Гарбуз протипоказаний людям із важкими формами цукрового діабету.
Рекомендації дієтолога Катерини Кондратюк
– Гарбуз справедливо вважають королем осіннього меню не лише через його відмінні смакові якості, – розповідає дієтолог Катерина Кондратюк.
У гарбузі містяться солі міді, заліза та фосфору, вітаміни групи B, C, E, D та рідкісний вітамін T, який прискорює обмінні процеси та перешкоджає ожирінню.
Особливо багатий гарбуз провітаміном А – бета-каротином.
Ця сполука захищає організм від шкідливого впливу навколишнього середовища, а клітини від ракового переродження.