На вулиці вже досить холодно, а отже, настав час запрошувати друзів у лазню. Парилка – не тільки місце очищення душі і тіла, але і відмінний спосіб зігрітися. Багато чоловіків вирушають у лазню як до чоловічого клубу — поспілкуватися та чудово провести час у великій дружній компанії.
Недарма кажуть: «Лазня для чоловіка — що ковток свіжого повітря!»
Головний аксесуар
Дуже корисно паритися з віником. Але який із них вибрати?
Березовий
Найшановніший. Ідеально підходить для курців та астматиків – після лазні з ним дихається вільно і легко.
Дубовий
Другий за популярністю. Фахівці стверджують, що речовини, які він виділяє, знижують тиск при гіпертонії та заспокоюють нервову систему.
Хвойний
Ялиновий чи сосновий – для тих, хто любить гострі відчуття! Перед застосуванням його замочують на 20-30 хвилин в окропі, щоб добре прогріти.
Кропивний
Прекрасний засіб для лікування ревматизму, радикуліту, подагри. При регулярному використанні знижує артеріальний тиск, оздоровлює печінку та нирки.
Термін придатності
Щоб запарити віник, залийте його окропом в тазу і накрийте кришкою або іншим тазом. Тримайте 15-20 хвилин.
Березовий віник використовують лише 1-2 рази, дубовий – 2-3, хвойний – 3-4, а кропив’яний – лише один.
Перед повторним застосуванням їх потрібно ополоснути у теплій воді та висушити.
Вибираючи готовий віник, зверніть увагу, щоб він був густим, але не пересушеним – такий виріб може обсипатися вже по дорозі в лазню. Подивіться, чи немає в ньому жовтого листя, гострих і голих гілок.
Спробуйте, наскільки зручна його ручка, чи буде ним комфортно паритися.
Процедура парення
Ви, як головний банщик, повинні запросити друзів у парилку. Нехай усі зайдуть і розсядуться на полицях, але не починають без вашої команди. Парити кожного приятеля можна поодинці або вдвох — двома чи чотирьма віниками. Для цього:
- Покладіть друга на полицю.
- Підніміть віники до стелі і прокрутіть їх кілька разів, щоб “увібрати спеку”, і – до тіла!
- Не треба сильно хльостати товариша – злегка пройдіться вздовж тіла, ледве торкаючись його, від ніг до голови і навпаки.
- Піднімайте віники вгору, а потім злегка поплескуйте ними по всьому тілу, погладжуйте і трусіть віником.
- Найчастіше беріть жар біля стелі. Бракує – піддайте ще трохи.
Щоб зменшити дію нагрітого повітря на голову, надягайте в парилці шапку-ковпак, а ноги і руки від контакту з гарячими поверхнями захищайте тапочками і рукавицами з повсті.
Банні поради
— Не сидіть у парилці занадто довго: достатньо трьох разів по 5-15 хвилин.
— Відпочивайте між заходами 15-20 хвилин. У цей час випийте склянку трав’яного чаю, квасу, соку або мінеральної води (але не дуже холодної).
— Розповідали байки та анекдоти — не затягуйте час: за розмовами сильно охолонете.
— Відмовтеся від міцних алкогольних напоїв — навантаження на серце та судини і таке велике. Дозволяється пропустити келих-другий пива, але краще влаштувати застілля після закінчення паріння.
— Не паліть між заходами у парилку.
— Полежіть після лазні щонайменше 20 хвилин.
Що вибрати?
Російська лазня. Відрізняється високою вологістю та температурою близько 80 °С. Після виходу з парилки обливаються холодною водою або стрибають у сніг ( ополонку ).
Фінська сауна. Повітря в парилці — сухе, а температура — до 150 °С. Після парної поринають у басейн із холодною водою або приймають прохолодний душ.
Японська сента. Це невеликий розмір басейн або бочка (офуро) з гарячою водою від 40-42°С. Перед зануренням потрібно ретельно вимитися.
Турецький хамам. Розпарювання відбувається при 45 °С і дуже високої вологості (95 %) на мармуровому лежаку. Далі — перлова ванна: на гаряче тіло кладуть оберемки піни і масажують дуже жорсткою рукавицею, а потім обливаються холодною водою.
За і проти
Лазня допомагає зміцнити судини, тренує серце та покращує кровообіг. Але деяким людям відвідувати парилку слід з обережністю, уникаючи надто високих температур (80°С – саме в самий раз). Це стосується тих, хто страждає на серцево-судинні захворювання.
Якщо у вас є хронічні хвороби (цукровий діабет, онкологія), обговоріть користь банних процедур з лікарем.
Цікаво
— На Русі широку популярність мали лазні «по-чорному», у яких був відсутній димар. Копіть осідала на стінах, але така парилка була гігієнічною, адже зола має антисептичні властивості.
— Згідно з давніми повір’ями, у лазні живе її дух — банник (банний домовик). У народних міфах і повір’ях він описується як пазуристий голий старий з прилиплим листям від віника або волохатий мужичок з хитрим прищуром.
Ідіть у лазню!
Звідки з’явився цей вислів? Лазня вважалася притулком нечисті, адже там ніколи не було ікон. «Послати в лазню» означало приблизно те саме, що й «до біса».
Настя Іванцова