будь здоров!

Як правильно приймати ліки

лекарства, болезнь

Як правильно приймати ліки, чим їх запивати та заїдати, чи можна пігулки ділити навпіл та інші фармацевтичні тонкощі.

Здавалося б, пити пігулки — справа нехитра. Треба тільки дотримуватися рекомендацій медиків. Але виявляється, за статистикою це роблять лише 20% хворих, більшість або забувають подробиці, або вважають їх непринциповими. І в результаті ліки діють не так, як очікувалося.

Не зашкодь

 

девочка, лекарства
Не потрібні мені пігулки, краще дайте цукерки!

Щоб досягти потрібного результату і не нашкодити собі більше, ніж хвороби та віруси, з якими покликані боротися з ліками, потрібно дотримуватися кількох простих правил.

  1. Насамперед не приймайте таблетки жменями та бездумно.
  2. Якщо терапевт виписав ліки, офтальмолог — інші, а лор — третє, знову поверніться до терапевта і попросіть роз’яснень.
  3. Потрібно проаналізувати сумісність препаратів, щоб уникнути побічних ефектів та взаємного посилення чи ослаблення дії.
  4. Часто свій несумісний ні з ким характер демонструють антибіотики. Уникнути «зіткнень» можна, приймаючи таблетки окремо з інтервалом хоча б 30 хвилин.
  5. І не прописуйте собі препарати самостійно, щоб «підтримати печінку» чи «навітамінуватися», якщо лікар виписав багато «хімії».Така власноруч складена суміш вашу печінку не порадує.

Дотримуйтесь розкладу

Є й інші, не менш важливі правила пацієнта-початківця. Якщо таблетки потрібно приймати кілька разів на день, це означає не «коли згадаю», а по можливості через рівні проміжки часу, причому «день» — це не світловий день, а доба. Тобто якщо таблетку потрібно приймати двічі на день — це з інтервалом о дванадцятій годині, якщо тричі — то вісім, якщо чотири рази — то шість.

Бажано заради цього прокинутися чи хоча б максимально наблизити інтервал до «правильного».

таблетки
А ось так не треба робити!

Якщо ви запізнилися з прийомом на пару годин, це не страшно. Якщо ж перерва виявилася більшою, пропустіть цей прийом, щоб не допустити передозування. Потім поновіть графік.

Як боротися із забудькуватістю

Отже, таблетки слід приймати вчасно. Якщо ліки призначені на 5-7 днів, то це неважко, але якщо на два – три тижні чи місяць, то наприкінці місяця обов’язково накопичується гірка «зайвих» пігулок – лікарі спеціально перевіряли це в експериментах. Але іноді буває і навпаки: забули та випили вдруге. Як боротися із забудькуватістю? Можна викласти ліки на чільне місце, причепити нагадувач на холодильник, завести будильник і т.п.

Пігулки потрібно запивати тільки водою кімнатної температури, без газу.

Винятки рідкісні та обумовлюються в інструкції.

До або після їди

Як правильно приймати ліки: до чи після їди? Про це вам повідомить лікар. Всі ліки діляться на 4 умовні групи: «до», «після», «під час» та «незалежно».

До їди приймають протиаритмічні, антацидні (знижувальні кислотності), противиразкові препарати.

Зазвичай мається на увазі, що “до” – це за 30 хвилин до їжі, причому натщесерце. У шлунку нічого не повинно бути — ні яблук, ні бананів, ні цукерок.

Інакше таблетці заважатиме шлунковий сік, і вона засвоїться не повною мірою.

Якщо йдеться про ліки для шлунково-кишкового тракту, то потрібно не тільки вживати таблетку натще, а й обов’язково поїсти через пів години.

Під час їжі приймають травні ферменти, деякі сечогінні та антибіотики.

«Після їди» – це рідкісна група, до них відносяться препарати, що подразнюють слизову оболонку, наприклад, аспірин та інші болезаспокійливі, антибіотики, а крім того – жовчогінні.

Незалежно від їжі вживають бронхолітики, препарати, що знижують тиск, препарати для покращення мозкового кровообігу.

Серцеві препарати й засоби від астми приймають ближче до півночі. Засоби від виразки доречні рано вранці та пізно ввечері для запобігання голодному болю.

таблетки,пилюли

Частини та ціле

Жувати треба лише спеціальні жувальні таблетки, льодяники — розсмоктувати, драже ковтати цілком. І не завжди пігулку можна розламати, щоб розділити на кілька частин.

Якщо на таблетці немає розділової лінії, значить, ламати її не можна, оскільки точно не вийде, а неточно буде погано.

Наприклад, якщо таблетка покрита захисною плівкою і ви її розріжете, пігулка не дістанеться того місця в кишечнику, куди вона адресована, а розчиниться раніше.

Не ковтайте таблетки, лежачи в ліжку: вони можуть почати розкладатися в стравоході, що призведе до печії, нудоти та блювання. Хоч би сядьте.

таблетки
Пігулки потрібно запивати водою

Пити чи не пити?

За рідкісними винятками, всі таблетки потрібно запивати тільки водою кімнатної температури, без газу. Винятки спеціально обумовлюються в інструкції (наприклад, деякі препарати слід запивати молоком або мінеральною водою — до останніх належать антибіотики класу сульфаніламідів).

Від алкоголю під час лікування краще утриматись.

Поєднання спиртного з антигістамінними препаратами, інсуліном, транквілізаторами та таблетками, що знижують кров’яний тиск, може спричинити сонливість. Антибіотики плюс алкоголь викликають запаморочення та нудоту. Парацетамол та спиртне – потужний удар по печінці.

Тому запам’ятовуйте як правильно приймати ліки.

Ольга Воронцова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *